Szukaj

Funkcje umysłowe wieku średniego, połączone są ze zdrowiem serca w okresie młodości

Podziel się
Komentarze0

W jednym z pierwszych długotrwałych i rozległych badaniach przyglądających się czynnikom chorób serca w młodości, badacze znaleźli, że podwyższone zagrożenie dolegliwości sercowych, jest związane z pomniejszoną zdolnością do umiejętności poznawania w wieku średnim.

Inne badania wcześniej powiązały czynnik zagrożeń dolegliwościami serca osób w średnim wieku z czynnościami poznawczymi, ale mało wiadomo o wystawieniu na czynnik  zagrożenia we wczesnym etapie dorosłości.

Badacze prowadzeni przez doktor Kristine Yaffe z Uniwersytetu California w San Francisco,  opublikowali swoje badania w dzienniku Circulation  należącym do American Heart Association ( Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca)

To niesamowite że, jak się jest młodym, łagodne podwyższenie krążenia, ma znaczenie dla zdrowia twojego mózgu w późniejszym okresie.” - powiedziała doktor Yaffe, „Nie mówimy tu o kwestii starzenia, ale całego życia”.

Podwyższone zagrożenie chorobą serca, które ma wpływ na sprawdzian czynności poznawczych w późniejszym okresie życia, uwzględnia punkty wyższe niż zalecane przez AHA, w ciśnieniu krwi, cukrze we krwi i poziomu cholesterolu.

Zgodnie z AHA, ciśnienie krwi powinno być mniejsze niż 120/80 mmHg, podczas gdy glukoza na czczo powinna być mniejsza od 100 ml/dL, a całość cholesterolu powinien być mniejszy, niż 200 mg/dL.

Dodatkowo, organizacja ma konkretne wytyczne na całkowite LDL,(zły cholesterol), zależne od osoby:

  • Niskie ryzyko dolegliwości serca- mniej niż 160 mg/dL
  • Średnie ryzyko dolegliwości serca- mniej niż 130 mg/dL
  • Wysokie ryzyko, uwzględniając osoby z chorobami serca i cukrzycą-mniej niż 100 mg/dL
  • Bardzo wysokie ryzyko dolegliwości serca- mniej niż 70 mg/dL

Ci z wysokim czynnikiem zagrożenia serca w młodości mają mniej punktów w testach poznawczych później.

Badacze powiedzieli ze ich badanie, które było częścią  Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA Study) trwało 25 lat i poddało obserwacji 3.381 osób w wieku między 18. a 30. r.ż. Co 2 do 5 lat, badacze sprawdzali ciśnienie krwi, cukier w krwi na czczo i poziom cholesterolu u uczestników.

Następnie oszacowali każdej osobie łączne zdrowie krążenia, podczas pobierania, jak i na koniec okresu badań, uczestniczy wzięli udział w trzech sprawdzianach, które mierzyły pamięć, szybkość myślenia i umysłową elastyczność.

Ci którzy mieli wysokie ciśnienie krwi, cukier we krwi i wysoki poziom cholesterolu w młodości, uzyskali słabsze wyniki w sprawdzianie czynności poznawczych w okresie wieku średniego. Standardowa punktacja w tego typie sprawdzianach była od 0.06 do 0.30 punktów mniejsza od pomiarów u osób zdrowych.

Odkrycia mogą mieć konsekwencje dla choroby Alzheimera

Zespół wyjaśnia, że wysokie ciśnienie krwi, cukier w krwi i cholesterol to główne czynniki dla miażdżycy naczyń krwionośnych, które się tworzy przez żyły których ścianki są zwężane przez np. zły cholesterol, a z tych żył, krew jest przewodzona do serca i mózgu.

Nasze badania są pomocne, mówią nam że można podważyć ryzyko Alzheimera przez nacisk na wagę kontroli czynników zagrożenia u młodych osób” stwierdza doktor Yaffe.

W konkluzji badań, autorzy mówią, że potrzeba więcej badań, by zrozumieć te powiązania i czy warto celować w leczenie czynników zagrożenia krążenia, we wcześniejszych fazach życia.

Jarosław Koperski

Komentarze do: Funkcje umysłowe wieku średniego, połączone są ze zdrowiem serca w okresie młodości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz