Szukaj

Francuski Senat proponuje wprowadzenie zakazu opalania w solarium

Podziel się
Komentarze0

Aby uniknąć kolejnych skandali sanitarnych, francuski Senat przedstawia raport, w którym opowiada się za wprowadzeniem zakazu opalania w solariach, z wyłączeniem opalania w celach terapeutycznych, czyli w leczeniu łuszczycy (choroba skóry).Powodem takiego stanowiska jest wysokie zagrożenie zachorowaniem na raka skóry.

Bernard Cazen podkreślał w trakcie konferencji prasowej - Promienie UVA (emitowane przez lampy) są nieskuteczne, nie przygotowują skóry do naturalnego opalania, nie syntezują witaminy D, natomiast zagrażają rozwinięciem się czerniaka złośliwego.

Salony sztucznej opalenizny to kwitnący biznes we Francji – jest ich około  18 000. Aż 16% francuskiej populacji przyznaje, iż uczęszcza do tego typu miejsc.


Po raz pierwszy w historii francuski senat wypowiada się również zdecydowanie w kwestii solariów. Jeszcze w maju tego roku dwóch członków francuskiej Akademii Medycyny nawoływało do wprowadzenia takiego zakazu.

Z kolei, francuska Minister Zdrowia Marisol Touraine, zapowiedziała zaostrzenie przepisów dotyczących solariów, które z czasem miałoby prowadzić do całkowitego zakazu.

Według ostatniego raportu przedstawionego w Bulletin épidémiologique hebdomadaire, lampy do opalania są odpowiedzialne co roku za od 19 do 76 zgonów z powodu czerniaka złośliwego skóry, podczas gdy wszystkie rodzaje czerniaka złośliwego powodują w sumie 1 600 zgonów rocznie w tym kraju.

Poza solariami, najnowszy raport przyjrzał się również fotodepilacji, która również powinna być objęta bardziej restrykcyjnymi przepisami z powodu ryzyka oparzeń skóry.

Komentarze do: Francuski Senat proponuje wprowadzenie zakazu opalania w solarium

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz