Szukaj

Francuscy naukowcy odkryli dwa gigantyczne wirusy

Podziel się
Komentarze0

Dwa nowe wirusy, tak wielkie, że mogą stanowić całkiem nową formę życia, zostały właśnie odkryte przez francuskich badaczy, o czym informuje artykuł w Science. Naukowcy nazwali je Pandoravirusami. Z zaskoczeniem dodają, iż formy te w żaden sposób nie są spokrewnione z wirusami, które powodują choroby u ludzi.Nowe wirusy są niezwykłe przede wszystkim ze względu na rozmiar ich genomów, zawierających od 1 900 do 2 500 genów.

Dla porównania, wirus grypy ma zaledwie 10 genów. Człowiek dysponuje zaś ok. 24 000 genów. Do tej pory największy wirus, jaki kiedykolwiek odkryto, miał 1 200 genów.

Zazwyczaj wirusy nie są postrzegane jako formy życia same w sobie, ale niektórzy badacze uważają, że Pandoravirusy można sklasyfikować jako organizmy żyjące.

Jeden z nich, Pandoravirus salinus, został odkryty w warstwie osadów morskich u wybrzeży chilijskich. Drugi, Pandoravirus dulcis, znaleziono w bagnach w Melbourne w Australii.


Nowe wirusy, obserwowane pod mikroskopem, wydają się być bliższe żyjącym komórkom niż innym znanym wirusom.

Naukowcy wyjaśniają to w ten sposób: - Pandoravirsuy pochodzą z innej rodziny wirusowej niż te, które znamy dziś. Ich forma i ilość genów, które zawierają, przywołuje na myśl puszkę Pandory.

Jak wyjaśniał prof. Jean-Michel Claverie z CNRS: – Otworzenie tej puszki zburzy fundamenty tego, co wiedzieliśmy o wirusach aż do tej pory.

Chantal Abergel z CNRS, współpracowniczka prof. Claverie, dodaje: - Uważamy, że pochodzą one z linii komórek prymitywnych totalnie odmiennych od innych form życia, które znamy.

Gustavo Caetano-Annoles, profesor bioinformatyki z University of Illinois, mówi: - Te Pandoravirusy są częścią czegoś, czego dobrze nie rozumiemy i co jest tak samo złożone i kompleksowe co komórka.

Naukowcy francuscy mają teraz nadzieję, że to odkrycie pozwoli na sfinansowanie innych badań nad Pandoravirusami, co doprowadzi do ważnych innowacji w dziedzinie biomedycyny i biotechnologii.

Komentarze do: Francuscy naukowcy odkryli dwa gigantyczne wirusy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz