Szukaj

Francja: epidemia grypy dotyka już trzy miliony osób

Podziel się
Komentarze0

Epidemia grypy postępuje we Francji, a jej szczyt jest oczekiwany w tym tygodniu. Aktualnie, zarażonych jest już blisko 3 000 000 osób, jak podają sieci nadzoru GROG.Nawet jeśli więc epidemia grypy zdawała się być dość nieśmiała na początku sezonu grypowego, a także na początku 2012 roku, to jednakże teraz wydaje się, że nadrabia wszelkie opóźnienia, atakując tak wiele osób, jak tylko się da.

Mimo przerwy zimowej w szkołach i zamknięciu placówek edukacyjnych w dwóch trzecich Francji, epidemia nawet teraz kontynuuje swoje postępowanie. Skutkiem tego, wiele placówek szpitalnych jest już przeładowanych chorymi.

Według oszacowań sieci Sentinelles instytutu INSERM, epidemia ta ma się więc bardzo dobrze, a apogeum osiągnie już całkiem niedługo, bo w ciągu kilku najbliższych dni.


Pośród pacjentów, którzy zgłosili się na konsultację do lekarza ogólnego albo do pediatry, z powodu ostrej infekcji układu oddechowego podobnej do grypy, 60% naprawdę miało grypę; a w większości przypadków chodziło o przypadki grypy wywołane podtypem wirusa A(H3N2), jak podaje tygodniow biuletyn publikowany przez sieć nadzorującą GROG (regionalne grupy nadzoru grypy, groupes régionaux d'observation de la grippe).

W ten sposób, zachorowalność na grypę sięgnęła we Francji poziomu 565 przypadków na 100 000 mieszkańców (359 000 nowych przypadków) w ostatnim tygodniu. Co oznacza, że poziom ten jest o wiele większy niż próg epidemiczny, ustalony na 147 przypadków na 100 000 mieszkańców.

Największe poziomy zachorowalności dotyczą północnego regionu Nord-Pas-de-Calais (1 396 przypadków na 100 000 mieszkańców), a także pozostałych regionów, takich jak: Languedoc-Roussillon (1 162), Limousin (1 126), Auvergne (879), Champagne-Ardenne (659), Provence-Alpes-Côte-d'Azur (619), Franche-Comté (612) i Centre (503).

Średni wiek pacjentów, jak donoszą raporty, został oceniony na 33 lata. Tego roku, kobiety prezentują 48% przypadków grypy (przeciwko 52% dla mężczyzn).

Komentarze do: Francja: epidemia grypy dotyka już trzy miliony osób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz