Szukaj

Fibromialgia dotyka 2,1% niemieckiej populacji

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w Arthritis Care & Research sugeruje, że fibromialgia jest chorobą spektralną, a nie kategorialną, gdyż dotyka 2,1% niemieckiej populacji. Ponadto, chorzy na fibromialgię spełniają ustalone kryteria choroby fizycznej, czyli obecności jednego lub więcej fizycznych symptomów, które upośledzają funkcjonowanie i nie mogą być wyjaśnione innymi klinicznymi lub psychicznymi dolegliwościami.Fibromialgia jest przewlekłą chorobą układu ruchu, charakteryzującą się chronicznym, uogólnionym bólem, uczuciem zmęczenia, problemami ze snem, zakłóceniami funkcji kognitywnych oraz różnorodnymi somatycznymi symptomami.

W 2010 roku American College of Rheumatology (ACR) ogłosił nowe kryteria diagnostyczne dla fibromialgii, eliminując test tkliwych punktów, który obowiązywał od 1990 roku.

Krótko po opublikowaniu nowych kryteriów diagnostycznych stwierdzono, że wskaźnik punktów spustowych bólu (widespread pain index, WPI) oraz skala natężenia bólu mogą zostać połączone i stworzyć nową skalę bólu i nasilenia objawów zwaną wieloobjawową skalą schorzenia (polysymptomatic distress scale, PSD).


Naukowcy wyselekcjonowali 2455 niemieckich pacjentów i spróbowali zdiagnozować fibromialgię za pomocą kryteriów z 2010 roku.

Okazało się, że 2,1% pacjentów cierpiało na chorobę układu ruchu, z czego u kobiet pojawiała się ona w 2,4% przypadków, a u mężczyzn w 1,8% przypadków. 

Ponadto, badacze znaleźli dowody na to, że fibromialgia jest chorobą spektralną, a nie schorzeniem konkretnego narządu. Prawie 40% pacjentów z fibromialgią spełniło kryteria choroby fizycznej.

Autorzy badania sugerują, że fibromialgia powinna być uważana za chorobę spektralną lub wielowymiarową ze względu na szeroką gamę objawów.

Pacjent ze wskaźnikiem bólu (WPI) 7 z 19 punktów spustowych i natężeniem bólu 5 w dwunastopunktowej skali będzie miał co najmniej 12 punktów w wieloobjawowej skali schorzenia (PSD), czyli powyżej granicy dla zdiagnozowania fibromialgii.

Doktor Frederick Wolfe z National Data Bank for Rheumatic Diseases twierdzi: "Biorąc pod uwagę continuum symptomów u pacjentów, nasze badanie dostarcza ważnego dowodu, że fibromialgia jest chorobą spektralną. Nasze odkrycia niosą istotne implikacje dla studiów epidemiologicznych i neurobiologicznych, diagnozy klinicznej i leczenia choroby, jak również dla określenia stopnia niepełnosprawności u dotkniętych fibromialgią”.

Komentarze do: Fibromialgia dotyka 2,1% niemieckiej populacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz