Szukaj

Europejczycy jedną dużą rodziną

Podziel się
Komentarze0

Od Irlandii po Bałkany, Europejczycy stanowią właściwie jedną dużą rodzinę. Ściśle ze sobą spokrewnioną od tysięcy lat, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych nad DNA ludzi żyjących na tym kontynencie. Badanie współprowadzone między innymi przez Grahama Coopa, profesora ewolucji i ekologii z University of California, zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS Biology.



Coop mówi, że najbardziej niezwykłym jest to, jak silnie wszyscy są ze sobą spokrewnieni. Na poziomie genealogicznym, wszyscy w Europie wywodzą się niemalże z tej samej gromady przodków żyjących "zaledwie" tysiące lat przed nami.

Sugerowała to już wcześniej jedna z teorii wysnutych ponad dekadę temu, a teraz posiadamy konkretne dowody - ukryte w DNA - na jej prawdziwość. Coop twierdzi, że tak bliskie pokrewieństwo występuje też zapewne na innych częściach planety.

Coop oraz współautor badania Peter Ralph, profesor na University of Souther California, przeprowadzili badania nad pokrewieństwem Europejczyków w niedawnej historii, sięgającej do 3 tysięcy lat wstecz. Stworzyli w ten sposób bazę danych, ukazującą pokrewieństwo na pozór odizolowanych od siebie populacji. Porównali sekwencje DNA ponad 2000 indywidualnych przypadków.

Coop i Ralph bez zaskoczenia odkryli, że poziom genetycznego pokrewieństwa pomiędzy dwójką ludzi jest mniejszy, im dalej od siebie oni żyją. Lecz nawet dwie przypadkowe osoby, które żyją tak daleko od siebie jak z Wielkiej Brytanii do Turcji (ponad 3000 kilometrów), i tak są spokrewnione ze sobą poprzez swoich przodków żyjących tysiące lat wcześniej.

Delikatne, lokalne różnice, które zwykle są spowodowane zmianami struktury demograficznej i historycznymi migracjami, to jedynie czubek góry lodowej, u podnóża której wyraźnie widoczne jest nasze pierwotne pokrewieństwo.

Bariery, takie jak pasma górskie i różnice językowe, również zatarły pokrewieństwo między regionami i krainami. Coop dodaje, że są to jednak nieznaczące, drobne różnice.

- Ogólny wniosek jest taki, że wszyscy jesteśmy spokrewnieni, a różnice, jakie między sobą dostrzegamy, są jedynie niewielkim różnicami spowodowanymi regionem, w jakim mieszkamy - mówi Coop.

Ponieważ liczba przodków podwaja się wraz z każdym kolejnym pokoleniem, prawdopodobieństwo posiadania wspólego przodka z wyraźniej oddalonymi od nas "krewnymi" szybko maleje. Jednak Coop i Ralph znajdują pokrewne fragmenty DNA rozsiane po całej Europie. Mogą też obliczyć, jak dawno temu żył ich wspólny przodek.

Coop i Ralph pragną kontynuować swoje badanie, mając dostęp do dokładniejszych i obszerniejszych baz danych, umożliwiających im przestudiowanie tego, gdzie dana jednostka dokładnie żyła.  

Coop i Ralph zgodnie twierdzą, że ich badania rzucają nowe światło na historię człowieka i tego, jak w gromadach przemieszczał się po globie. Wyniki ich badań mogą odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących dziś historyków.

Komentarze do: Europejczycy jedną dużą rodziną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz