Szukaj

Ekstrakt z cebuli spowalnia rozwój raka okrężnicy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, że flawonoidy zawarte w cebuli hamują u myszy rozwój nowotworów jelita grubego równie efektywnie jak chemioterapia. Jednakże, podczas chemioterapii występuje zwiększenie poziomu "złego" cholesterolu (LDL) we krwi, co jest typowym efektem ubocznym, a zastosowanie ekstraktu z cebuli działa wręcz przeciwnie, obniża poziom LDL.

Flawonoidy z cebuli zmniejszają tempo rozwoju raka okrężnicy o 67%

Podczas badań, podawano myszom trzy różne dawki flawonoidów uzyskanych z cebuli, leki do chemioterapii doustnej i sól fizjologiczną dla grupy kontrolnej. Równocześnie wprowadzono też dietę wysokotłuszczową, która miała podnieść stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi (hiperlipidemia), co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów jelita grubego i występuje u większości pacjentów, którzy cierpią na raka okrężnicy. Stosowanie najwyższej dawki ekstraktu z cebuli przez trzy tygodnie wywołało spowolnienie rozwoju guza aż o 67% w porównaniu do grupą kontrolną myszy. Chemioterapia odniosła trochę lepszy efekt, ale różnica ta nie jest tak znacząca, jak różnica w efektach ubocznych.

Korzyści bez efektów ubocznych

Leki wykorzystywane w chemioterapii mają wiele poważnych skutków ubocznych i te stosowane w tych badaniach niczym się od nich nie różnią. Istnieje ponad 100 możliwych działań niepożądanych tych leków, w tym: śpiączka, problemy z widzeniem i mówieniem, drgawki, paraliż i zapaść. Wiadomo również, co zaobserwowano podczas badań na myszach, że leki do chemioterapii mogą wywołać hiperlipidemię u ludzi - zwiększenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyciągi z cebuli mają odwrotne działanie - znacząco obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL.

Myszy otrzymujące flawonoidy z cebuli miały wyraźnie zmniejszone stężenie całkowitego cholesterolu i apolipoprotein B w porównaniu z grupą kontrolną myszy, na diecie wysokotłuszczowej. Nie jest to żadna nowość. Wiemy, że cebula posiada właściwości redukujące poziom tłuszczy we krwi. Podczas ostatnich testów klinicznych przeprowadzonych wśród zdrowych młodych kobiet, z kontrolną grupą na placebo, ekstrakt ze skórek cebuli znacząco obniżył całkowity cholesterol, cholesterol LDL i wskaźnik aterogenności (miażdżycowy) w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Naukowcy prowadzący testy na myszach nie zdradzili, jaka ilość tego dobroczynnego wyciągu z cebuli jest potrzebna do efektywnego zwalczania raka. Jednak niedawno zakończone badania w Europie dostarczają niezbędnych informacji na ten temat.

Cebula zwalcza raka

zosnek, por, szczypiorek, szalotka i cebula to warzywa cebulowe, które chronią nas przed wieloma, różnymi typami nowotworów. Uważa się, że cebula ma najsilniejsze działanie, ale to wynika z tego, że najwięcej jej spożywamy spośród pozostałych warzyw. Ostatnie badania przeprowadzone we Włoszech i Szwajcarii nakreślają konkretne ilości jakie powinniśmy stosować do zwalczania rak. Jedzenie do siedmiu porcji cebuli tygodniowo, gdzie porcja to 80 gram, ma minimalny efekt, ale powyżej siedmiu porcji, daje niesamowite wyniki, zmniejszają ryzyko nowotworu:

  • jamy ustnej, gardła i krtani: -84%
  • jajników: -73%
  • prostaty: -71%
  • jelita grubego: 56%
  • nerek: -38%
  • piersi: -25%

Jak widzimy, jedzenie, które spożywamy, ma bardzo istotny wpływ na nasze zdrowie i na ryzyko powstawania wszelkich nowotworów w naszym organizmie, więc śmiało możemy je traktować jak najlepsze lekarstwo.

Komentarze do: Ekstrakt z cebuli spowalnia rozwój raka okrężnicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz