Szukaj

Eksperymentalne leczenie daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z najpowszechniejszą białaczką

Podziel się
Komentarze0

Zespół badaczy z Pennsylwanii opracował nowe eksperymentalne leczenie przeciwko przewlekłej białaczce limfatycznej, czyli przeciwko najpowszechniejszej postaci raka krwi. Używając limfocytów T genetycznie zmodyfikowanych, terapia ta dała obiecujące rezultaty, o których mówią dwa artykuły zamieszczone w dwóch różnych przeglądach naukowych.Jest to jeszcze jeden krok do przodu w walce z białaczką. Zespołowi naukowców z Fakultetu Medycyny na Uniwersytecie w Pennsylwanii, w rzeczywistości udało się opracować eksperymentalne leczenie, bardzo obiecujące, posługujące się komórkami układu immunitarnego, dość szczególnymi.

Chodzi o genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, które okazały się skutecznie przeciwko przewlekłej białaczce limfatycznej, najpowszechniejszej postaci raka krwi.

Według rezultatów opublikowanych w przeglądach naukowych New England Journal of Medicine i Science Translational Medicine, nowa terapia miał pozwolić na remisją choroby (ponad jeden rok do dnia dzisiejszego) u dwóch z trzech obserwowanych pacjentów, którzy cierpieli na białaczkę w stadium zaawansowanym. Jeśli chodzi o trzeciego chorego, miał on remisję pod koniec czwartego miesiąca, ale w postaci łagodnej.

Są to naprawdę zachęcające rezultaty dla tej nowej metody terapeutycznej.

Zmodyfikować i przeprogramować limfocyty

Leczenie polega w rzeczywistości na pobieraniu limfocytów T od chorych, a później na ich genetycznym modyfikowaniu przy pomocy lentiwirusa, tak, aby atakowały one selektywnie komórki nowotworowe. Jest to cecha specyficzna, która pozwala oszczędzić ogromną większość zdrowych komórek organizmu.


Poza tym, badacze również przeprogramowali limfocyty T, aby przyśpieszyć ich namnażanie, zanim zostały wprowadzone do organizmów pacjentów, wcześniej leczonych chemioterapią.


W ciągu trzech tygodni, nowotwory zostały zniszczone, ze skutecznością, której jeszcze nigdy wcześniej nie zaobserwowano, wyjaśnia doktor Carl June, profesor patologii w centrum raka Abramson w Pennsylwanii, główny autor prac cytowanych przez Agence France Presse.

A bardziej konkretnie, limfocyty T genetycznie zmodfikowane i ochrzczone przez badacza „seryjnymi zabójcami”, zniszczyłu blisko jeden kilogram (910 gram) guza nowotworowego u każdego chorego.

Było to o wiele skuteczniejsze niż się spodziewaliśmy, podkreśla doktor Carl June.

Znaczący postęp w stosunku do istniejących terapii

Dlatego też, rezultaty tego pilotażowego badania klinicznego oferują niewiarygodną nadzieję, jeśli chodzi o przyszłe terapie tej postaci białaczki, podczas gdy pacjenci, którzy zostali poddani temu eksperymentalnemu leczeniu, mieli niewielki wybór, poza przeszczepem szpiku kostnego.

Jest to procedura, która wymaga długiej hospitalizacji i która zawiera ryzyko śmierci około 20%, w porównaniu do jedynie 50% szans na wyzdrowienie.

Ta nowa terpia może zaoferować te same szanse wyzdrowienia, ale z dużo mniejszym ryzykiem, podsumowuje doktor David Porter, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pennsylwanii, który jest głównym współautorem tego badania.

Zresztą, badacze wyjaśnili, że metodę tę będzie można stosować w leczeniu innych nowotworów, takich jak rak płuc, rak jajnika, czy też czerniak złośliwy. Jednakże, będą konieczne dodatkowe badania, zanim naprawdę zacznie się tę terapię stosować.

Komentarze do: Eksperymentalne leczenie daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z najpowszechniejszą białaczką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz