Szukaj

E. coli: przypadki wtórnego przeniesienia zidentyfikowane

Podziel się
Komentarze0

Jeśli nawet konsumpcja skażonych produktów spożywczych została zidentyfikowana jako główne źródło zarażenia bakterią E. coli enterokrwotoczną O104, to dwa badania opublikowane online przez biuletyn Eurosurveillance ujawianią również możliwość wtórnego przeniesienia.Aż do tej pory, bakteria E. coli enterokrwotoczna (EHEC) była znana z tego, iż infekowała pacjenów w następstwie zjedzenia skażonych produktów.

Jednakże, rezultaty opublikowane przez biuletyn Eurosurveillance ujawniają, że blisko 15% zidentyfikowanych przypadków skażenia wynikać może z przeniesienia wtórnego, związanego z kontaktem z osobą zarażoną, z otoczenia rodzinnego.

W pierwszym badaniu, zostały opisane dwa prawdopodobne przypadki przeniesienia w rodzinie. Zdarzyło się to w rodzinie pochodzącej z regionu Bordeaux we Francji, która uczestniczyła w dniu 26 lipca 2011 roku w kiermaszu, w przebiegu którego podano skażone kiełki.

Wydarzenie to następnie poprowadziło do zakażenia u 15 osób, które objawiały symptomy krwawej biegunki, a w tym 9 przypadków zespołu hemolityczno-uremicznego (HUS).


Pośród nich więc, to ojciec pewnej familii został hospitalizowany. Ale według badania, jego żona, która w ogóle nie brała udziału w tym święcie, a także jego trzyletnia córka, która uczestniczyła w kiermaszu nie jedząc skażonych kiełków, również zachorowały, odpowiednio 10 i 9 dni po nim.

Wiele typów wtórnego przeniesienia

Drugie badanie przedstawia z kolei dziewięć nowych przypadków możliwej transmisji wtórnej, w regionie Hesse, w Niemczech. Według władz, region został szczególnie dotknięty przez bakterię, powodując blisko 4 000 przypadków infekcji oraz 48 przypadków zgonów.

Pośród pacjentów, naukowcy podejrzewali sześć możliwych przypadków przeniesienia rodzinnego, dwa możliwe przypadki zarażenia szpitalnego i jeden możliwy przypadek zarażenia w laboratorium.

W artykule wstępnym opublikowanym przez Eurosurveillance, Alex Friedrich z Uniwersytetu w Groningue, w Holandii, oznajmia więc: obydwa badania ilustrują znaczenie osobistej higieny w zapobieganiu wtórnym przeniesieniom.

W rzeczywistości, w momencie epidemii, władze przypominały, między innymi, o znaczeniu dokładnego mycia rąk po skorzystaniu z toalety.

Komentarze do: E. coli: przypadki wtórnego przeniesienia zidentyfikowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz