Szukaj

Dym papierosowy wpływa na geny związane ze zdrowiem serca i płuc

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania, które skupiły się nad tym, dlaczego palące osoby otyłe są bardziej zagrożone chorobą serca, sugerują, iż dym papierosowy wpływa na aktywność setek kluczowych genów, które chronią płuca i serce, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń tych istotnych dla życia narządów.Prace ukazały się w Chemical Research in Toxicology.

Naukowcy przypuszczają dodatkowo, że efekt ten może być wyjątkowo silny u otyłych niepalących, narażonych na bierne palenie.

Diana J. Bigelow, jedna z autorek badania, podkreśla: - Aktywne palenie podwaja ryzyko choroby serca. Natomiast bierne palenie podnosi to zagrożenie o ok. 30%. Chcieliśmy się dowiedzieć nieco więcej na temat ryzyka przede wszystkim u ludzi otyłych.


Do tego celu naukowcy posłużyli się myszami, specjalnie utuczonymi w laboratorium.

Odkryli, że dym pochodzący z aktywnego palania, a także dym z biernego palenia hamują aktywność genów chroniących serce i płuca, jak również aktywują geny związane z większym ryzykiem choroby serca. Z tym, że wpływ biernego palenia jest większy.

Dodatkowo, zmiany te były o wiele głębsze u myszy otyłych, w porównaniu do myszy normalnych.

Badacze podsumowują: - Nasze prace są pierwszymi, które przedstawiają in vivo odpowiedź serca na dym tytoniowy, w kontekście diety wysokotłuszczowej i otyłości.Komentarze do: Dym papierosowy wpływa na geny związane ze zdrowiem serca i płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz