Szukaj

Drugi przeszczep krtani na świecie: kobieta odzyskała głos

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowy zespół chirurgów, pracujący w Stanach Zjednoczonych, właśnie dokonał wielkiego wyczynu - transplantacji krtani. Chodzi o drugą tego typu operację, jaka kiedykolwiek została dokonana. Osoba operowana nawet odzyskała głos, 11 lat po interwencji chirurgicznej, która zablokowała jej drogi oddechowe.Centrum medyczne Davis z Kalifornii właśnie dokonało przeszczepu krtani, drugiego na świecie, 12 lat po pierwszym. Przeszczep pozwolił także zaimplantować pacjentce gruczoł tarczycy oraz tchawicę. Pacjentka więc mogła zacząć oddychać sama (bez tracheotomii, jak to robiła do tej pory, przez 11 lat), natychmiast po interwencji.

Operacja ta jest bardzo skomplikowana – przeszczep trwał 18 godzin i zrobiono go w dwa dni. Trzynaście dni po interwencji, w październiku ubiegłego roku, pacjentka była w stanie więc wypowiedzieć swoje pierwsze słowa i po dwóch miesiącach reedukacji mówi ona dziś zupełnie normalnie.


W rzeczywistości, w następstwie interwencji chirurgicznej zrealizowanej 11 lat temu na tej kobiecie, miała ona zatorowane drogi oddechowe, zmuszające ją do oddychania przez tracheotomię (oddychanie przez otwór zrobiony bezpośrednio w tchawicy) oraz do komunikowania się dzięki apartowi elektronicznemu (miała wtedy głos robota).

Złożoność krtani zobligowała chirurgów amerykańskich do zebrania dużego zespołu multidyscyplinarnego, zupełnie wyjątkowego, jak donosi Reuters.

Ponieważ chodziło o transplantację, należy sprecyzować, iż operowana osoba odzyskała swój głos naturalny, czyli oznacza to, że nie przejęła ona głosu od dawcy.

Należy także odnotować, że operacja pozwoliła jej także odzyskać zmysł zapachu i smaka, kiedy czekała, aż będzie mogła znów zacząć odżywiać się normalnie. W rzeczywistości, kobieta ta musi kontynuować reedukację, aby nauczyć się znów połykać.

Komentarze do: Drugi przeszczep krtani na świecie: kobieta odzyskała głos

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz