Szukaj

Doustny cynk związany z mniejszymi objawami przeziębienia u dorosłych

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy zażywają doustny cynk, mogą doświadczać krócej objawów przeziębienia niż ci, którzy cynku nie zażywają, jak stwierdzają badacze ze szpitala The Hospital for Sick Children (SickKids), w Toronto w Kanadzie, oraz z uniwersytetu McMaster University. Badania zostały opublikowane w kanadyjskim przeglądzie Canadian Medical Association Journal.Jednocześnie, autorzy prac przestrzegają przed powszechnymi skutkami zażywania zbyt dużych ilości cynku.

Kanadyjscy naukowcy zebrali dane z siedemnastu randomizowanych badań przeprowadzonych na ludziach, w których w sumie udział wzięło 2 121 osób, w wieku od 1 roku do 65 lat.

Naukowcy chcieli dowiedzieć się jak bardzo jest skuteczny cynk przyjmowany drogą doustną w leczeniu przeziębienia. Wszystkie z tych siedemnastu przeanalizowanych badań posłużyły się placebo oraz preparatami z cynkiem. Co więcej, zostały one przeprowadzone metodą próby podwójnie ślepej.

Jak się okazało, cynk w sposób znaczący zredukował długość trwania objawów przeziębienia, w porównaniu do placebo. Aczkolwiek, naukowcy podkreślają fakt, że dowody na to miały dość umiarkowaną jakość.


Wyższe dawki cynku zdawały się mieć lepszy efekt.

Jedna z autorek tego badania, doktor Michelle Science, mówi: stwierdziliśmy, że cynk podany doustnie skracał trwanie objawów przeziębienia. Odkrycia te jednak są umiarkowane ze względu na znaczącą heterogeniczność oraz jakość dowodów.

Po zażywaniu suplementów cynku przez jeden tydzień, dowody na jakiekolwiek korzystne działanie odnośnie objawów przeziębienia były słabe. Zażywanie cynku przez dwa – trzy dni zdawało się w ogóle nie mieć żadnego wpływu.

Regularna konsumpcja cynku z kolei pomagała dorosłym w redukowaniu długości trwania oraz ciężkości objawów przeziębienia, jak stwierdzili kanadyjscy badacze. Aczkolwiek, nie zaobserwowano żadnego działania u dzieci.

Najpowszechniejsze niekorzystne działania związane z suplementami cynku to: mdłości oraz poczucie niesmaku w ustach.

Doktor Michelle Science wyjaśnia, że poprzednia badania wykazały sprzeczne wyniki odnośnie działania cynku pod kątem redukcji ciężkości objawów, tak samo jak i ich trwania.

Autorzy badania podsumowują: dopóki nie będą dostępne dodatkowe badania, lekarze mają tylko słabe dowody na to, że zalecanie suplementów cynku  w przypadku przeziębienia, jest zasadne. A wątpliwe korzyści trzeba stawiać na równoważni z niepożądanymi skutkami zażywania suplementów cynku.

Komentarze do: Doustny cynk związany z mniejszymi objawami przeziębienia u dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz