Szukaj

Głęboka stymulacja mózgu terapią przyszłości przeciwko otyłości?

Podziel się
Komentarze0

Podczas gdy firmy produkujące leki przeciw otyłości usiłują nas przekonać o ich skuteczności, mimo że towarzyszą im ciężkie skutki uboczne, naukowcy stale obmyślają nowe sposoby leczenia nadwagi, na przykład poprzez dogłębną stymulację mózgu. Otyłość poszerza swoje terytorium. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych, w latach 1980 - 2002, zachorowalność na tę chorobę wzrosła dwukrotnie, a dziś, dwóch z trzech Amerykanów cierpi na nadwagę.Przyczyną jest nie tylko tłusta dieta ale i brak aktywności fizycznej, chociaż ostatnie badania usuwają ostatni czynnik. Czasami, zapotrzebowanie na produkty żywnościowe wpływa na zmiany w zachowaniu.

Podwzgórze, ośrodek znajdujący się w środkowej części mózgu, poprzez hormony takie jak leptyna i insulina kontroluje apetyt i uczucie sytości. Leki przeciw otyłości działają bezpośrednio w tym systemie, jednak okazuje się, że są one nieskuteczne lub towarzyszą im ciężkie i niebezpieczne skutki uboczne.

Przetestowano więc inne rozwiązanie: głęboką stymulację mózgu (DBS), zabieg stosowany szczególnie przy wykrywaniu choroby Parkinsona.

Polega on na umieszczenie elektrody bezpośrednio w odpowiedzialnych rejonach mózgu i odzyskaniu kontroli przez wysyłanie słabego impulsu  elektrycznego. Wysyła się go ponownie w podwzgórzu, gdy wyniki badania nie są jednoznaczne.

Główny cel - układ nagrody

Naukowcy koncentrują się jednak na innej sieci neuronów: układzie nagrody.


Niektórzy uważają, że w tym układzie brak równowagi może prowadzić do otyłości, któremu towarzyszy uzależnienie od żywności. Osoby, których to dotyczy, wykazują impulsywność na widok artykułów żywnościowych i ciężko znoszą ich brak.


Naukowcy z Ohio State University i Uniwersytetu z Southern California, w dzienniku Neurosurgery wyjaśniają, że wydaje się właściwym wykorzystanie głębokiej stymulacji mózgu kierując się układem nagrody.

Tak więc, przez umieszczenie elektrody w odpowiednim miejscu, mają nadzieję poprawić zachowanie pacjenta, umożliwiając mu tym samym zrównoważone podejście do produktów żywnościowych. Pozostaje więc znalezienie odpowiedniego rejonu. 

Kontrolowane są liczne obszary mózgu, lecz zdaniem autorów, idealnym miejscem może być układ czołowo - prążkowy, obieg łączący płat czołowy z podstawą zwoju, pełniącego nie tylko rolę poznawczą, ale także wpływającego na zachowanie.

Głęboka stymulacja mózgu, absolutny środek przeciw otyłości?

Aż do tej pory nie zostały wykorzystane techniki dla osób z nadwagą. Jednakże głęboka stymulacja mózgu została już użyta w leczeniu niektórych zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (TOC) lub uzależnień, takich jak palenie tytoniu.

Metody te są łączone z innymi sposobami leczenia, których podstawą jest  podwzgórze. Oba obwody są ściśle ze sobą powiązane, toteż szanse powodzenia są zmaksymalizowane. Jednak lepiej jest zachować ostrożność.

Mimo swojej skuteczności, metody te nie powinny być stosowane u wszystkich pacjentów. Z jednej strony dlatego, że otyłość nie zawsze jest związana z zaburzeniami odżywiania. Po drugie dlatego, iż głęboka stymulacja mózgu jest ryzykowna i nie jest odpowiedna dla wszystkich podobnych schorzeń.

Jeśli nawet okaże się ona rozwiązaniem niektórych problemów z otyłością, to jest wysoce prawdopodobne, że nie będzie to jedyny sposób leczenia nadwagi.

Komentarze do: Głęboka stymulacja mózgu terapią przyszłości przeciwko otyłości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz