Szukaj

Dlaczego upijanie się powoduje długi czas rekonwalescencji?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania wyjaśniają, dlaczego pijanym ludziom więcej czasu zajmuje leczenie urazów, spowodowanych, kiedy osoby są pod wpływem alkoholu. W Ameryce od 20 do 40 % hospitalizowanych pacjentów miało problem z nadużyciem alkoholu lub było od niego uzależnionych.

Jednym z najpoważniejszych problemów jest interakcja między alkoholem a leczonymi ranami w szpitalu – np. po wypadku samochodowym, strzelaninach lub pożarze – która może skutkować infekcją po zabiegu chirurgicznym. Taka infekcja może przyczynić się do dwukrotnie dłuższego pobytu w szpitalu, również pacjenci są wtedy dwa razy bardziej narażeni na ryzyko śmierci podczas zabiegu chirurgicznego.

Badacze obserwowali typowy wzór upijania się – trzy dni zwiększonego spożywania alkoholu, cztery dni bez alkoholu, po czym znowu trzy dni upijania się, w efekcie czego poziom alkoholu we krwi dwukrotnie przekracza limit.

Badacze dowiedli, że nadużywanie alkoholu prowadzi do redukowania się białych krwinek we krwi – makrofagów, które są odpowiedzialne za oczyszczanie ran, dzięki czemu unikamy infekcji. Ich redukcja następuje w wyniku zmniejszenia produkcji proteiny, która z kolei „wiedzie” makrofagi do rany. Interakcja między makrofagami a spożywaniem alkoholu nie była wcześniej znana.

Dr Katherine A. Radek ma nadzieję, że odkrycie wpłynie na leczenie pacjentów nadużywających alkoholu. Twierdzi, że powinno skutkować przeprowadzaniem dodatkowych badań wrażliwych narządów oraz dobrze innych antybiotyków, aby zapobiec zakażeniom. Poza tym sam uraz powinien być na tyle traumatyczny, aby wpłynąć na zmianę trybu życia pacjenta, który nadużywa alkoholu. 5 tysięcy osób poniżej 21. roku życia rocznie umiera w Wielkiej Brytanii w wyniku samobójstwa lub urazów powiązanych z upijaniem się.

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Dlaczego upijanie się powoduje długi czas rekonwalescencji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz