Szukaj

Dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na alkoholizm?

Podziel się
Komentarze0

Alkoholizm to jedno z najpowszechniejszych uzależnień, jednak mężczyźni w porównaniu do kobiet popadają w niego do dwóch razy częściej. Do tej pory uwarunkowania biologiczne leżące u podstaw zdecydowanej różnicy w podatności na alkoholizm pomiędzy obiema płciami pozostawały niejasne.Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Biological Psychiatry ujawnia, że istotnym czynnikiem wpływającym na tę skłonność jest dopamina.

Naukowcy z Columbia oraz Yale przebadali mężczyzn i kobiety w wieku studenckim pijących towarzysko przy użyciu testów laboratoryjnych dotyczących spożycia alkoholu. Po spożyciu napoju alkoholowego lub bezalkoholowego każda badana osoba została poddana specjalistycznej pozytronowej tomografii emisyjnej (PET), która jest techniką obrazowania służącą do pomiaru ilości uwalnianej pod wpływem alkoholu dopaminy.

Dopamina pełni wiele funkcji w mózgu, jednak w tym kontekście jest ważna z powodu odczuwalnych skutków jej uwalniania podczas przyjemnych doznań, takich jak seks czy upojenie narkotykowe.


Pomimo zbliżonej ilości spożytego alkoholu poziom uwolnionej dopaminy był zdecydowanie większy u mężczyzn niż u kobiet. Podwyższony poziom wykryto w prążkowiu brzusznym, obszarze mózgu silnie powiązanym z odczuwaniem przyjemności oraz z kształtowaniem uzależnień.

- U mężczyzn zwiększone wydzielanie dopaminy jest silnie powiązane z subiektywnymi pozytywnymi skutkami upojenia alkoholowego - wyjaśnia dr Nina Urban z zespołu badawczego. - Może się to przyczyniać do początkowego wzmacniania właściwości alkoholu i ryzyka wystąpienia uzależnienia.

- Innym ważnym spostrzeżeniem jest obniżenie poziomów uwalnianej pod wpływem alkoholu dopaminy, w przypadku często występujących okresów intensywnego picia - podkreśla Dr. Anissa Abi-Dargham, główna autorka badania. Może być to jedna z cech charakteryzujących kształtowanie tolerancji lub przejście do nałogu.

Odkrycia te wskazują, iż zdolność alkoholu do stymulowania uwalniania dopaminy może odgrywać ważną i złożoną rolę w sprawianiu przyjemności w piciu oraz w skłonności do nadużywania alkoholu przez ludzi. Odkrycie mechanizmu neurochemicznego, który może pomóc wyjaśnić wpływ płci na uzależnienie alkoholowe jest poważnym krokiem naprzód w badaniach poświęconych alkoholizmowi.

Komentarze do: Dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na alkoholizm?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz