Szukaj

Dlaczego nasze palce się marszczą przy długim kontakcie z wodą?

Podziel się
Komentarze0

Aby pomóc nam wyjść z wody. Tak, to prawda. Zmarszki, które się pojawiają na naszych palcach, kiedy zbyt dużo czasu spędzamy w wodzie, mogą mieć związek z ewolucją, jak wyjaśnia Ed Yong w przeglądzie naukowym Nature. Mogą one nam pozwalać na lepszą przyczepność w kontakcie z wilgotną powierzchnią.Według niektórych teorii, zmarszczki na palcach były przypisywane tak zwanej „reakcji osmotycznej”, to znaczy absorpcji wody przez palce. Ale, już w latach trzydziestych dwudziestego wieku naukowcy wykazali, że ta reakcja, czyli tworznie zmarszczek, było reakcją nerwową: w przypadku przerwania nerwów w palcu, zmarszczki już nie powstają.

Mark Changizi, neurolog, przeprowadził nawet badania w tym temacie, które ukazały się w przeglądzie naukowym Brain, Behavior and Evolution. Naukowiec ten pracuje nad ewolucją w laboratoriach 2AI w Boise w stanie Idaho. W jaki sposób wpadł na pomysł przeprowadzenia takich badań? Po lekturze jednego z tych starych artykułów naukowych, mających ponad sto lat.

Intuicja powiedziała mu, iż musi istnieć jakiś sens, musi stać jakaś funkcja za tymi zmarszczkami na palcach, które tworzą się po zbyt długim kontakcie z wodą. Czy mogłyby być one systemem odprowadzającym wodę? Naukowcy stwierdzili, że zmarszczki powstałe w ten sposób, mają taki sam kształ, posiadają taki sam typ wyżłobień, u wszystkich przebadanych osób: wyżłobienie zaczyna się od czubka palca i idzie w dół.


Kiedy naciskamy palcem na jakąś powierzchnię, zaczynamy od czubka, wyjaśniają eksperci. A wyżłobienia te mogą pomagać w odprowadzaniu wody, która może się znaleźć pod palcem, a w ten sposób ułatwić kontakt.

Podsumujmy więc.
Kiedy ręka coś chwyta, opuszki na czubkach palców są „rozgniatane” na powierzchni schwytanego obiektu. Jeśli te opuszki mają jednorodną powierzchnię, i jeśli ta powierzchnia albo palec są wilgotne, woda może pozostać i przeszkadzać w dobrej przyczepności. Jeśli więc długie fałdki na powierzchni palca tworzą kanał do odprowadzania wody, ciśnienie wywierane przez palec wypchnie wodę na zewnątrz i osuszy powierzchnię.

Kiedy patrzymy na to zjawisko w taki sposób, ręka zmarszczona pod wpływem działania wody jest sposobem, w jaki nasze ciało mówi nam, że za długo przebywaliśmy w wodzie, i że naprawdę potrzebujemy pomocy, żeby z niej wyjść. Sprecyzujmy jednakże, że nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tą teorią.

Jak uważa bowiem Xi Chen, inżynier biochemik na Uniwersytercie Columbia, kiedy palce rąk i nóg są zanurzone w wodzie ciepłej, ciało pod skórą się skurcza, zmuszając skórę do fałdowania się. Jego teoria jednakże nie wyjaśnia dlaczego zmarszczki pojawiają się również na palcach zanurzonych w wodzie zimnej.

Komentarze do: Dlaczego nasze palce się marszczą przy długim kontakcie z wodą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz