Szukaj

Jak wytrwać na diecie podczas karnawału?

Podczas karnawałowych przyjęć i spotkań ze znajomymi nasze postanowienia związane z utratą kilku kilogramów mogą zostać wystawione na próbę. Kaloryczne przekąski, alkohol czy podjadanie o późnych porach, to jedne z wielu niezdrowych pokus. Jak zatem wytrwać na diecie, nie rezygnując z dobrej zabawy? Każdy, kto choć raz podjął próbę odchudzania wie, jak trudno jest wytrwać w tym postanowieniu.


Zwłaszcza podczas specjalnych uroczystości, kiedy nie sposób odmówić lampki wina czy kawałka ciasta. A w trakcie karnawału takich okazji nie brakuje.Warto wspomnieć chociażby zbliżający się tłusty czwartek lub ostatki. Pomocny może okazać się wybór właściwej kuracji odchudzającej. Odpowiednio dobrana dieta powinna bowiem uwzględniać wiele czynników, takich jak nasz wiek, zawód, styl życia, ale także specjalne okoliczności. - Dieta pełna zakazów jest najczęściej przyczyną wielu frustracji. Odchudzanie nie powinno wiązać się z samymi wyrzeczeniami, tylko ze zmianą złych nawyków żywieniowych. Jeżeli nauczymy się zasad prawidłowego odżywania, łatwiej nam będzie utrzymać szczupłą sylwetkę, nawet jeśli przez jeden dzień odstąpimy od zaleceń diety – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyczka z Centrów Naturhouse.

Zaplanuj odpowiednie menu


Jeśli sami organizujemy przyjęcie dla znajomych, mamy pełną kontrole nad wyborem dań, sposobem ich przygotowania i podania. W takich sytuacjach warto odpowiednio wcześniej zaplanować menu. Zostawiając wszystko na ostatnią chwilę, sięgamy po najprostsze rozwiązania, które z reguły są bardziej kaloryczne i niezdrowe. Postawmy zatem na kilka sprawdzonych potraw. Zapraszając przyjaciół na obiad lub kolację, oprócz dania głównego, wystarczy jak podamy dwie lub trzy przystawki warzywne w postaci np. sałatki greckiej lub koreczków. Decydując się na deser możemy postarać się, aby był on zarówno smaczny, jak i dietetyczny. Dobrym rozwiązaniem będzie koktajl z niskokalorycznych owoców – malin, truskawek lub wiśni. Komponując jadłospis unikajmy potraw opartych na węglowodanach (pieczywa, makaronu, ryżu), a także smażenia w panierkach lub na głębokim tłuszczu. Kaloryczne dodatki, takie jak majonez zastąpmy jogurtem naturalnym lub dressingiem.


Zdrowy umiar i jak najmniej alkoholu

Podczas przyjęcia unikajmy soków i gazowanych napojów, które dostarczają jedynie pustych kalorii. Z powodzeniem możemy zamienić je na szklankę wody mineralnej z cytryną lub czerwoną herbatę, mającą korzystny wpływ na proces trawienia. Zdecydowanie powinniśmy ograniczyć alkohol, zwłaszcza w postaci słodkich drinków. Jak wiadomo jest on bardzo kaloryczny, a jego nadmiar powoduje zatrzymanie płynów w organizmie. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wino półwytrawne, rozcieńczone wodą. Nie musimy natomiast rezygnować z wielu potraw, wystarczy jak nałożymy sobie mniejsze porcje i zachowamy odpowiedni odstęp czasu pomiędzy posiłkami (ok. 2 godziny przerwy).

Z wizytą u znajomych


Jeśli wybieramy na się na przyjęcie lub kolację, nigdy nie wychodźmy z domu z pustym żołądkiem. Uczucie głodu spowoduje, że zjemy więcej niż potrzebuje tego nasz organizm. Warto również przynieść jedną lub dwie przekąski, przygotowane według własnych, dietetycznych przepisów. Na samym początku przyjęcia wybierzmy sobie kilka potraw, które chcemy spróbować (nie więcej niż trzy). Pamiętajmy także, aby ostatni posiłek spożyć 3 godziny przed snem. Wszystko co zjemy później, odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. - Polecałabym również przygotować sobie odpowiednie menu na następny dzień. Jest to bardzo pomocne w kontynuowaniu diety i utrzymaniu dotychczasowych rezultatów - dodaje dietetyczka z Naturhouse.

Komentarze do: Jak wytrwać na diecie podczas karnawału?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz