Szukaj

Diagnozowanie HIV wciąż w Polsce kuleje

Podziel się
Komentarze0

Od 50 do 75 proc. zakażonych HIV Polaków nie wie, że żyje z wirusem! Walka z tym problemem będzie jednym z podstawowych celów trzeciej edycji konkursu Pozytywnie Otwarci. Według różnych szacunków od 50 do 75 procent Polaków zakażonych HIV nie wie o swoim statusie i może zakażać innych.


Nie zachowujemy ostrożności przy kontaktach seksualnych i nie robimy tekstów w kierunku HIV. Nawet ginekolodzy i doświadczeni lekarze pierwszego kontaktu rzadko wysyłają pacjentów na te badania, mimo że objawy zakażenia wirusem bywają w późniejszych stadiach bardzo wyraźne. W efekcie osoby seropozytywne trafiają do klinik bardzo późno. Bywa, że za późno. A przecież często, zamiast czekać na kolejne zapalenie płuc, wystarczyłoby zrobić test i rozpocząć leczenie antyretrowirusowe. Między innymi właśnie temu problemowi poświęcona będzie tegoroczna, trzecia już edycja konkursu Pozytywnie Otwarci.

Konkurs, w którym do wygrania są granty finansowe na wdrożenie najciekawszych projektów działań edukacyjnych w obszarze HIV, rusza 2.04.2013 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń to 12.08.2013 roku. Uroczyste wręczenie statuetek oraz przekazanie grantów w wysokości do 20 tys. złotych odbędzie się na początku grudnia 2013 przy okazji warszawskich obchodów Światowego Dnia AIDS. W roku 2013 celem Konkursu będzie zachęcenie jak największej liczby instytucji i organizacji do podjęcia działań w czterech obszarach:

1. Aktywizacja i edukacja oraz promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób seropozytywnych, jako istotny element zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV.

2. Promocja wykonywania badań w kierunku HIV w placówkach ochrony zdrowia, jako naturalnej konsekwencji odpowiedzialnej współpracy pacjent - lekarz rodzinny.

Zobacz również:3. Edukacja lekarzy pierwszego kontaktu w celu zapewnienia im odpowiedniej wiedzy z zakresu diagnozowania i postępowania z osobami zakażonymi HIV.

4. Opracowanie i wdrożenie nowoczesnych metod współpracy z pacjentem - kategoria specjalna dla lekarzy chorób zakaźnych oraz innych, działających w obszarze HIV/AIDS.

- Taki dobór tematów przez Kapitułę Konkursu pokazuje bardzo wyraźnie, gdzie leży podstawowy polski problem, jeśli chodzi o HIV. Mamy bezpłatne, nowoczesne leki. Mamy doświadczonych wirusologów. Mamy coraz lepsze pokrycie Polski placówkami pomagającymi osobom seropozytywnym. Ale brakuje nam wiedzy o wirusie. Nie diagnozujemy się, a nawet po diagnozie nie zgłaszamy się po pomoc do lekarza. Zbyt często zdarza się też, że lekarze rodzinni nie podejrzewają u swoich pacjentów HIV i nie kierują ich na testy nawet, gdy pojawiają się już oczywiste objawy. Mówimy, że w Polsce wykryto ponad 16 tysięcy zakażeń. W rzeczywistości osób seropozytywnych jest od 35 do 45 tysięcy, a może i więcej! To oznacza, że ogromna rzesza ludzi na co dzień zagraża innym i samym sobie nie wiedząc o tym. Wierzę, że dzięki Programowi Pozytywnie Otwarci przynajmniej niektórzy z nich zrobią test i rozpoczną lepsze, bardziej odpowiedzialne życie – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences.


Wszystkie informacje o tegorocznym konkursie Pozytywnie Otwarci znajdują się na stronie www.pozytywnieotwarci.pl. Można tam znaleźć regulamin, kryteria oraz formularz zgłoszeniowy dla uczestników. Zgłoszone projekty działań zostaną poddane ocenie niezależnej Kapituły, która reprezentuje szerokie grono przedstawicieli środowisk społeczno-naukowych.

W kapitule Konkursu Pozytywnie Otwarci zasiadają:

  • Profesor Anna Boroń Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Profesor Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu
  • Dr Mariusz Gujski z redakcji „Służba Zdrowia”
  • Dr Michał Kaźmierski z Gilead Sciences Poland
  • Janusz Michalak z Wydawnictwa Termedia
  • Ksiądz Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
  • Profesor Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
  • Dr n.med. Regina B. Podlasin z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie
  • Maria Seweryn, aktorka teatralna i filmowa
Konkurs Pozytywnie Otwarci prowadzony jest pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewody Mazowieckiego, Służby Zdrowia i Wydawnictwa Termedia. Granty ufunduje firma Gilead Sciences Polska Sp. z o.o.

Komentarze do: Diagnozowanie HIV wciąż w Polsce kuleje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz