Szukaj

Czy prawdziwa miłość może poczekać? Wiek inicjacji seksualnej może zaważyć na przyszłości związku

Podziel się
Komentarze0

Wczesna inicjacja seksualna nastolatków to problem, który spędza sen z powiek współczesnych rodziców. Jak donoszą najnowsze badania, czas rozpoczęcia życia seksualnego może wywrzeć znaczący wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne młodych ludzi. Okazuje się jednak, że wiek rozpoczęcia współżycia może również wpływać na jakość relacji partnerskich w życiu dorosłym.Badaczka Paige Harden z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin twierdzi, że na podstawie wieku inicjacji seksualnej można przewidzieć przyszłość związku.

Swoje wnioski oparła na badaniach 1659 par rodzeństw tej samej płci, które pogrupowano według wieku ich pierwszych doświadczeń seksualnych.

W badaniu uwzględniono takie faktory jak: czynniki genetyczne oraz środowiskowe, wykształcenie, wysokość dochodów, religijność, masę ciała czy atrakcyjność.

Późniejszy wiek inicjacji seksualnej (po 19 roku życia) powiązany był z lepszym wykształceniem oraz wyższymi dochodami. Uczestnicy ci także zazwyczaj nie byli w związku małżeńskim i mieli niewielu partnerów w życiu dorosłym.

Natomiast, wśród uczestników, który byli w związku małżeńskim lub mieszkali z partnerem, późniejsza inicjacja seksualna była związana ze znacznie niższym poziomem niezadowolenia z relacji w wieku dorosłym.


Wyniki te sugerują, że czas rozpoczęcia współżycia może zaważyć na jakości i stabilność związku w wieku dorosłym.

Choć specjaliści przestrzegają, że wczesna inicjacja seksualna może mieć poważne konsekwencje w przyszłości, to badania nie wykazały dużej różnicy między osobami podejmującymi współżycie seksualne bardzo wcześnie - przed 15 rokiem życia - i w przedziale od 15 do 19 roku życia.

Wczesna inicjacja seksualna nie stwarza więc wyraźnego ryzyka dla relacji partnerskich w przyszłości. Z kolei późniejszy czas rozpoczęcia życia seksualnego z pewnością jest czynnikiem budującym dojrzały związek.

„Zakładamy istnienie kilku możliwych mechanizmów wyjaśniających tę zależność. Dopiero zaczynamy rozumieć, jak doświadczenia seksualne nastolatków wpływają na ich przyszły rozwój oraz relacje”, tłumaczy Harden.

Możliwe, że ludzie, odkładający swój pierwszy stosunek seksualny na później, starają się w ten sposób uniknąć zaangażowania w poważne relacje. Niewykluczone też, że powodem późniejszej inicjacji seksualnej mogą być przykre doświadczenia miłosne z przeszłości.

Wreszcie trzecia możliwość: „osoby, odkładające swój pierwszy stosunek seksualny na później mogą przykładać większą wagę do emocjonalnej strony związku niż ci, którzy rozpoczynają życie seksualne jeszcze jako nastolatki”, wyjaśnia ekspertka.

Kolejne badania mają wykazać, która z przytoczonych tez jest najbardziej trafna.

Komentarze do: Czy prawdziwa miłość może poczekać? Wiek inicjacji seksualnej może zaważyć na przyszłości związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz