Szukaj

Czy facet myśli o seksie? Powie ci to jego spojrzenie

Podziel się
Komentarze0

Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich badaczy, sposób, w jaki mężczyzna wędruje spojrzeniem po kobiecym ciele, zdradza, czy myśli akurat o seksie. Wyniki eksperymentów nie dotyczą tylko różnic między Marsem a Wenus, ale, jak sądzą ich autorzy, będzie można je wykorzystywać w tropieniu motywacji przestępców seksualnych oraz w kontrolowaniu skuteczności ich leczenia.„Ruch oka jest spontaniczny i trudny do powstrzymania, więc pomyśleliśmy, że być może będziemy mogli użyć urządzenia, które go tropi, jako wiarygodnego wskaźnika seksualnego zainteresowania” - stwierdził w wypowiedzi dla LiveScience jeden z badaczy, Kun Guo, psycholog na University of Lincoln w Wielkiej Brytanii.
 
We wcześniejszej pracy naukowcy udowodnili, że w szczególności mężczyźni zdradzają erotyczne myśli poprzez ruchy oczu. Rozszerzanie się źrenic w reakcji na zdjęcia może ujawnić orientację seksualną w przypadku mężczyzn oraz lesbijek (u heteroseksualnych kobiet nie doszukano się takich schematów).

Badacze odkryli najpierw, że gdy młody mężczyzna patrzy na zdjęcie kobiety w zbliżonym do niego wieku, jego oczy skupiają się na klatce piersiowej oraz okolicach talii i bioder. Guo twierdzi, że te dwa obszary to źródła ważnych informacji dla mężczyzny – piersi wskazują na dojrzałość seksualną, a talia i biodra na zdolność do zajścia w ciążę.

Te same schematy nie występują, gdy zdjęcie przedstawia starszą kobietę lub dziecko, co sugeruje, że takie mierzenie wzrokiem jest oznaką seksualnego zainteresowania.


Aby zweryfikować spostrzeżenie, badacze pokazali grupie 30 mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat oraz analogicznej grupie heteroseksualnych kobiet, zdjęcia ubranych dzieci, dorosłych w wieku około 20 lat oraz osób po 30 lub około 40 roku życia.


W tym czasie urządzenie tropiące wzrok rejestrowało ruchy ich oczu.

Następnie badani wypełnili kwestionariusze dotyczące tematów od zahamowań aż po kompulsywne zachowania seksualne oraz prawdopodobieństwa podejmowania seksualnego ryzyka.

Poprzez porównanie odpowiedzi z kwestionariuszy z danymi z urządzenia tropiącego spojrzenie naukowcy stwierdzili, że mężczyźni, którzy wykazywali większą skłonność do ryzyka i seksualną kompulsywność, patrzyli dłużej niż inni mężczyźni na okolice piersi oraz talii i bioder 20-letnich kobiet, ale nie kobiet starszych niż oni sami lub dzieci.

Innymi słowy – ich spojrzenia zdradzały wyższe niż przeciętne seksualne zainteresowanie.

W przypadku kobiet stwierdzono natomiast, że te z nich, które wykazywały wyższą seksualną kompulsywność, intensywniej niż inne przyglądały się ciałom 20-letnich kobiet, a także 40-latek oraz dzieci.

Naukowcy stwierdzili, że im wyższy poziom seksualnej kompulsywności u kobiety, tym większa jej skłonność do porównywania swojego ciała z innymi. Nie stwierdzono natomiast występowania schematów, które byłyby podobne do tych występujących u mężczyzn i zdradzających zwiększone seksualne zainteresowanie, gdy pokazywano im zdjęcia przedstawicieli płci przeciwnej.

Guo i jego koledzy aktualnie zajmują się analizą danych z trzeciego eksperymentu. W tym badaniu porównywano schematy występujące u przestępców seksualnych i mężczyzn, którzy nie popełnili takiego czynu. Psycholog twierdzi, że do tej pory rezultaty są obiecujące.

Według badaczy, urządzenie rejestrujące spojrzenie prawdopodobnie może zostać użyte jako wiarygodna metoda kontrolowania efektywności leczenia i prawdopodobieństwa recydywy.

Komentarze do: Czy facet myśli o seksie? Powie ci to jego spojrzenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz