Szukaj

Czy E-papieros jest zły dla zdrowia?

Podziel się
Komentarze1

Elektroniczne papierosy sprzedawane jako zdrowa i bezpieczna alternatywa do prawdziwych papierosów, mają prowokować natychmiastowe zmiany w drogach oddechowych użytkowników, stwierdza nowe badanie, które zostało przeprowadzone w Grecji, a przedstawione w artykule opublikowanym w naukowym Chest. Badacze z Grecji zaobserwowali zmiany w funkcjonowaniu płuc zdrowych palaczy, którzy korzystali z e-papierosa tylko pięć minut.Aczkolwiek, nie jest jeszcze jasne, jaka długoterminowa odpowiedź zostałaby zaobserowana u regularnych użytkowników tego produktu, podkreślają badacze.

E-papierosy to urządzenia zasilane baterią, które pozwalają użytkownikom na wdychanie oparów nikotynowego roztworu zamiast dymu tytoniowego. Produkty te są określane jak sposób dla palaczy na uzyskanie niezbędnej im dawki nikotyny, zamiast na narażanie siebie samych, a także otaczających ich ludzi, na toksyny obecne w dymie papierosowym.

Ale niektórzy naukowcy, włączając w to również amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration) ostrzegają, iż odnośnie e-papierosów istnieje zbyt wiele wątpliwości i pytań.

Jest to pierwszy dowód na to, że tylko jeden elektroniczny papieros może mieć ostry efekt psychologiczny, powiedział główny autor greckiego badania, Constantine I. Vardavas, z centrum Center for Global Tobacco Control przy szkole zdrowia publicznego Harvard School of Public Health.

Dla celów nowego badania, naukowcy zebrali w Atenach 30 zdrowych palaczy i poprosili ich o  „zapalenie” e-papierosa, aby sprawdzić, w jaki sposób wpłynie to na ich drogi oddechowe. Badacze odkryli, że zaledwie po pięciu minutach u uczestników wystąpiły oznaki zwężenia dróg oddechowych – mierzone przez wiele różnych testów oddechowych – oraz zapalenia.

Nie wiemy, czy ta krótkoterminowa odpowiedź może być przełożona na skutki zdrowotne długoterminowe, włączając w to choroby płucne, takie jak rozedma, zastrzega od razu Constantine I. Vardavas. Więcej badań nad skutkami długoterminowymi to sprawa podstawowa.


Ale, jak zauważa naukowiec z centrum Center for Global Tobacco Control, jeżeli e-papieros ma taki wpływ na drogi oddechowe zaledwie po pięciu minutach, budzi to niepokój odnośnie stałego użytkowania tego produktu.

Pojawiały się głosy, że elektroniczne papierosy nie mają wpływu na zdrowie, mówi Constantine I. Vardavas, ale nasze badanie pokazuje, że jest to nieprawda.


Producenci oczywiście bronią urządzenia: produkt ten eliminuje skutki biernego palenia, mówi Ray Story z  Tobacco Vapor Electronic Cigarette Association. Pozwala też uniknąć toksycznych cząsteczek, które pozostają na ubraniach palaczy, meblach, a także innych powierzchniach, kiedy już dym papierosowy zostanie wyeliminowany.

Wiemy już, że e-papierosy są o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne produkty, dodaje jeszcze Ray Story. Ponieważ nie palisz tego, nie masz więc kontatku z tymi kilkoma tysięcami składników papierosów, z których większość jest niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.

Elektroniczne papierosy, jak mówi Ray Story, zawierają jedynie pięć głównych składników: nikotyna, woda, gliceryna, glikol propylenowy oraz aromat.  A te składniki są zatwierdzone przez FDA.

Z kolei, sama FDA pisze na swojej stronie internetowej, że e-papierosy mogą zawierać składniki, o których wiemy, że są toksyczne dla ludzi. A także, mogą zawierać inne składniki, które mogą nie być bezpieczne.

W 2010 roku, agencja FDA wystosowała ostrzeżenie do pięciu producentów tych e-papierosów, aby przestały nielegalnie przedstawiać swoje produkty jako pomoc w rzuceniu palenia. Food and Drug Administration próbowała również objąć e-papierosy regulacją, jaka dotyczy narkotyków, a tym samym zablokować ich import do Stanów Zjednoczonych.

Wracając do badania, sam Constantine I. Vardavas mówi, iż nie wie dlaczego e-papierosy przyczyniły się do zwężenia dróg oddechowych w tym badaniu. Ale kiedy 10 uczestników badania posłużyło się „kontrolnymi urządzeniami” – czyli papierosami, z których usunięto pojemnik z substancjami – nie mieli oni takich samych oznak zwężenia dróg oddechowych.

Oznacza to, że za taki efekt może być odpowiedzialny jeden albo nawet kilka składników z e-papierosa, ale nie wiemy który, mówi Constantine I. Vardavas.

Możliwe jest, że jeśli ludzie używają e-papierosa jako pomocy czasowej w rzuceniu palenia, krótkoterminowe skutki mogą być warte wycierpienia dla efektów długoterminowych. Ale nikt nie wie właściwie, czy e-papierosy faktycznie pomagają rzucić nałóg. Jeżeli więc chcesz rzucić palenie, posłuż się metodami, o których wiadomo, że działają.

Komentarze do: Czy E-papieros jest zły dla zdrowia? (1)

epalacz
epalacz 07-11-2012 15:48

E-papieros to nie narkotyk

1

Pomijając już fakt, że prawo w stosunku do narkotyków jest zdecydowanie zbyt restrykcyjne (zarówno w USA jak i w Polsce), to porównywanie e-papierosów do narkotyków jest już całkowitą aberracją.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze