Szukaj

Czeski alkohol zanieczyszczony metanolem

Podziel się
Komentarze0

Urząd Federalny ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności w Berlinie ostrzega przed wyrobami alkoholowymi z Czech. Na skutek spożycia podrabianego alkoholu, w Czechach zmarło już co najmniej 20 osób, a 36 trafiło do szpitali z objawami ostrego zatrucia.Skażony alkohol pochodził z nieoznakowanych plastikowych beczek i był dostarczany do małych sklepów i straganów w rejonie Ostrawy, w butelkach bez oryginalnych czeskich znaków akcyzy.

W alkoholu (głównie w wódce i rumie) stwierdzono obecność metanolu, który może prowadzić do ślepoty, a spożyty w dużych dawkach nawet do śmierci.

Miejscowe władze donoszą, że nie ma dowodów na to, by trujący alkohol był rozprowadzany poza Czechy. Niewykluczone jednak, że został on zakupiony przez Niemców u ich wschodnich sąsiadów, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia.


W razie wystąpienia objawów zatrucia po spożyciu alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Do tej pory skonfiskowano tysiące litrów nielegalnego alkoholu. Departament Ochrony Konsumentów czeskiego ministerstwa zdrowia ujawnia marki mogące mieć związek z zatruciem metanolem w Republice Czeskiej, są to: Lassky Tuzemak, Tuzemak, Svestkova Vodka, Vodka Lunar, Hanacka Vodka, Merunka Borovicka.

Po serii śmiertelnych przypadków zatrucia skażonym alkoholem w Czechach, zakazano sprzedaży wyrobów spirytusowych o mocy ponad 20 procent.

Minister Zdrowia, Leos Heger zapowiada, że zakaz ten będzie obowiązywał przez kilka najbliższych tygodni - aż do odwołania - we wszystkich punktach sprzedaży, restauracjach i hotelach.
 

Komentarze do: Czeski alkohol zanieczyszczony metanolem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz