Szukaj

Czerwone wino zawiera substancje, które obniżają ciśnienie krwi

Podziel się
Komentarze0

Umiarkowane spożycie czerwonego wina przynosi wiele pozytywnych skutków dla ludzkiego zdrowia. Przykładowo, ostatnie badania wykazały, że czerwone wino zawiera związki, które mogą chronić błony utlenienia, co zapobiega wystąpieniu raka, a nawet pomóc w leczeniu depresji i wahań nastrojów.

Wcześniejsze badania wykazywały również, że ten ceniony napój alkoholowy, który wykonany jest z ciemnych odmian winorośli, może poprawić pracę układu krążenia i ochronić przed chorobami serca.

Jednak nowe badania, które opublikowane zostały w Europan Journal of Nurition, dały kolejny powód do polubienia czerwonego wina. Zdaniem naukowców, czerwone winogrona, z których wykonane jest wino, pomagają zredukować ciśnienie krwi, co sugeruje, że może być to pomocna metoda w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Do badań wykorzystano 40 szczurów laboratoryjnych. Na gryzoniach testowano przez pięć tygodni dietę o wysokiej zawartości fruktozy lub dietę o wysokiej zawartości fruktozy, która w ostatnich dwóch tygodniach badania była  wzbogacona dodatkami suplementów z czerwonych winogron w dawkach 200, 400 i 800 mg na dzień. Naukowcy zmierzyli u szczurów ciśnienie krwi, poziom insuliny, trójglicerydów i adiponektyny w osoczu na początku badania oraz po trzech i pięciu tygodniach pobytu na diecie.

Naukowcy odkryli, że ciśnienie krwi i poziomy insuliny, triglicerydów oraz stężenie adiponektyny znacząco wzrosły, podczas karmienia dietą o wysokiej zawartości fruktozy. Natomiast w drugiej grupie, gdzie zastosowano dodatki suplementów z czerwonych winogron, okazało się, że w organizmie szczurów wystąpiło znaczne wyrównanie poziomu tych składników. Ponadto LDL, czyli zdrowy cholesterol, znajdujący się w winogronach, wywoływał śmierć komórek nowotworowych, co może być bardzo ważnym odkryciem.

Niektórzy badacze uważają nawet, że rewastrol, czyli substancja również znadująca się w winogronie, może być kluczem do długowieczności. Co ciekawe, czerwone winogrona często spożywane są przez ludność mieszkającą w rejonach Morza Śródziemnego, gdzie ludzie żyją dłużej niż ci z Europy.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Czerwone wino zawiera substancje, które obniżają ciśnienie krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz