Szukaj

Ćwiczenia fizyczne pomagają zapobiec rakowi, zwalczyć go i zapobiec nawrotom

Podziel się
Komentarze0

Różne i niezależne przeprowadzone ostatnio badania wykazały, jak ważne są ćwiczenia i aktywność fizyczna w walce z rakiem. Co ważniejsze badania wykazały, że ćwiczenia nie tylko pomagają zapobiegać rakowi, ale również poprawić prognozy dla tych, którzy już mają zdiagnozowanego raka, poprawiając szanse na przetrwanie choroby oraz dla ludzi, którzy już byli dotknięci chorobą.

Zapobieganie

Po pierwsze, ćwiczenia pomagają w zapobieganiu nawrotom raka. Wykazały to liczne badania. Na przykład, niedawno przeprowadzono duże badanie opublikowane w Cancer Epidemiology, Biomerkers and Prevention, w którym przyjrzano się grupie 73 615 kobiet które od 17 lat są po menopauzie i odkryto, że różne stopnie aktywności fizycznej obniżają odpowiednio ryzyko zachorowań na rak piersi.
Kobiety, które częściej ćwiczyły miały o 25 procent mniejszą szansę na raka piersi w porównaniu do tych, które ćwiczyły bardzo rzadko. To odkrycie było zgodne z wcześniejszymi badaniami.

Znaczącym jest to, że nawet kobiety, które spacerują średnio przynajmniej 7 godzin tygodniowo miały o 14 procent mniejsze ryzyko na raka piersi w porównaniu do kobiet, które spacerowały 3 lub mniej godzin tygodniowo. To było istotniejsze od czynnika BMI czy przyjmowanych leków hormonalnych. Spacerowanie przez godzinę dziennie nie powinno nikomu sprawiać problemów. Również warte zwrócenia uwagi jest to, że kobiety z wysokim współczynnikiem aktywności fizycznej  zazwyczaj korzystały z aktywności o różnym poziomie intensywności jak choćby: spacer, aerobik, taniec jazda na rowerze. Skoro tego typu zajęcia ruchowe były bardziej efektywne niż samo spacerowanie to prawdopodobnie zajęcia o większej intensywności, takie jak bieganie, tenis czy pływanie mogą wpłynąć jeszcze lepiej na obniżenie ryzyka związanego z rakiem.

Chorzy na raka

Wcześniejsze badania dotyczące raka prostaty wykazały, że pacjenci którzy zaczęli uprawiać jakąś formę aktywność fizycznej, znacznie obniżyli możliwość ryzyko śmierci lub nawrotu choroby względem tych mężczyzn, którzy w ogóle nie ćwiczyli.
Kolejne badania potwierdziły to, wskazując, że mężczyźni, którzy spacerują szybkim, marszowym tempem, mający raka prostaty, ich nowotwór ma większe i bardziej regularne w kształcie naczynia krwionośne względem tych mężczyzn, którzy spacerują powolnym tempem. W nawiązaniu do poprzednich badań, widać, że nowotwór jest mniej agresywny i bardziej podatny na leczenie. Badanie to przeprowadzono na 572 mężczyznach z rakiem prostaty.

Wszystkie badania na ten temat jasno wykazują, że nawet najbardziej podstawowa forma aktywności fizycznej, jaką jest spacer, może obniżyć ryzyko związane z rakiem prostaty.

Nawroty

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby chore na raka, które są bardzo aktywne fizycznie mają średnio o 38 procent mniejsze ryzyko śmierci z powodu nowotworu i o 48 procent mniejsze ryzyko z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wpół twórca badania, dr Kathlee Wolin twierdzi że aktywnośc fizyczna powinna być aktywnie promowana dla takich osób w celu wydłużenia ich żywotności.

Wnioski

Wszystkie badania razem wykazują, że regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawi długość życia osób zdrowych i pomaga zapobiegać rakowi, ale także poprawia żywotność chorych na raka i tych którzy już go przeszli. Chociaż niektóre badania koncentrują się wyłącznie na określonych nowotworach, można wywnioskować, że korzyści płynące z ćwiczeń będą miały zastosowanie w większości typów nowotworów.

Bartłomiej Kapliński

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne pomagają zapobiec rakowi, zwalczyć go i zapobiec nawrotom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz