Szukaj

Cukier wpływa na pogorszenie pamięci

Podziel się
Komentarze0

W badaniach przeprowadzonych na laboratoryjnych szczurach naukowcy odkryli, że młode szczury były bardziej narażone na wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych zbyt dużym spożyciem cukru lub słodzonych napojów.

Młode szczury, które swobodnie spożywały duże ilości ciekłych roztworów zawierających cukier lub wysokiej jakości fruktozowy syrop kukurydziany (HFC) w stężeniach porównywalnych do popularnych napojów słodzonych cukrem, doświadczyły problemów z pamięcią oraz zapalenia mózgu. Została również wystawiona wstępna diagnoza, która sugerowała, że niektóre szczury mają cukrzycę. Badania zostały przeprowadzone przez USC.

- Mózg jest szczególnie podatny na wpływ diety w kluczowych okresach rozwoju, czyli głównie dorastania – powiedział Scott Kanoski, autor badania i adiunkt w USC Dornsife College of Letters.

Kanoski współpracował z USC Ted HSU, jak również z innymi naukowcami takimi jak Vaibhav Konanur, Ryan Usui czy Michael Goran. Ich badanie, które analizowało w sumie przypadki 76 szczurów, opublikowane zostało w internetowym wydaniu czasopisma Hippocampus.

Mniej więcej od 35 do 45% kalorii szczurów pochodziło z cukru lub HFC. Dla porównania - w przypadku nastolatków w USA, średnia ilość kalorii pochodzących z cukru stanowi 17% całkowitego spożycia.

Szczury po badaniach były testowane w labiryncie, przez co można było zbadać ich zdolność pamięci przestrzennej. Młode szczury, które karmione były roztworami z cukrem lub HFC wypadły gorzej niż inne szczury, które nie spożywały tak dużych ilości cukru. Ten brak orientacji przestrzennej może być skutkiem zapalenia neurogenów, które zostało spowodowane przez duże ilości cukru.

Zapalenie neuronów zostało wykryte w hipokampie - części płata skroniowego znajdującego się w mózgu, która kontroluje tworzenie pamięci. U osób z chorobą Alzheimera i innymi typami demencji często ta własnie część jest uszkodzona.

Z badań wynika, że spożywanie diety bogatej w duże ilości cukrów, może nie tylko prowadzić do nadwagi i zaburzeń metabolicznych, ale również może mieć negatywny wpływ na normalne funkcjonowanie i neuronowe zdolności poznawcze.

Komentarze do: Cukier wpływa na pogorszenie pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz