Szukaj

Cukier w walce przeciw neurodegeneracji?

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie badania pokazały korzystny wpływ cukru na nasz mózg. Ma on pozwalać na unikanie chorób związanych z neurodegeneracją, czyli na przykład choroby Alzheimera. Prace te przeprowadził dr Alex Parker, a opublikował przegląd Aging Cell. Rezultat jest zaskakujący: cukier miałby doskonale stymulować pamięć, a tym samym mógłby pomagać w zwalczaniu proces degeneracji systemu nerwowego. Wniosek, który sugeruje, iż niektóre choroby, takie jak choroba Alzheimera, mogłyby być zwalczane za pośrednictwem cukru.

Ale uwaga: glukoza niezmiennie powoduje także otyłość i cukrzycę.

Obecnie choroba Alzheimera jest najpowszechniejszym zaburzeniem neurodegeneracyjnym, gdyż dotyczy największej liczby osób. Jednakże istnieje wiele innych przypadłości, takich jak choroba Lou Gehriga (zwana również zanikowym stwardnieniem bocznym ALS) lub choroba Huntingtona, również związana z procesem starzenia się.

Od lat naukowcy starają się opóźnić degradacje neuronalne związane z wiekiem, aby zapobiec występowaniu tej choroby.

Między innymi, pracują nad zmniejszeniem spożycia kalorii. W tym dokładnie kierunku zmierzały prace, które przeprowadził Alex Parker, profesor patologii i biologii komórki, w Centre Hospitalier de l'Universite w Montrealu (CHUM) w Kanadzie. Jak zwykle w badaniach biologicznych zespół naukowców wykorzystał nicienie Caenorhabditis elegans o długości 1 mm.


Zadziwiające właściwości cukru

W początkowych testach wyniki nie były udane: "Nawet jeśli ograniczenia kaloryczne wydają się poprawić ogólny stan zdrowia, to przez wiele lat staraliśmy się znaleźć korzyści dla degradacji neuronalnej w fazie początkowej. Jednak, nie było prawie wcale efektów. Dlatego postanowiliśmy zmienić strategię prac” – wyjaśnia Alex Parker.


Zamiast zmienić dietę nicieni na niskokaloryczną, podawano im spore dawki glukozy.

U nicieni traktowanych wysokim poziomem glukozy stwierdzono znaczne obniżenie poziomu neurodegeneracji, podobnie jak we wszystkich późniejszych testach. Wynik ten naukowcy tłumaczą dostarczeniem energii poprzez podanie cukru.

Rzeczywiście, neurony chorych pacjentów charakteryzuje brak energii, a glukoza zapewnia dostęp do zasobów energetycznych, umożliwiając tym samym prawidłowe funkcjonowanie.

Zaobserwowano spadek zwyrodnienia neuronów u nicieni, jednakże żyły one krócej i były w słabszej kondycji.

Jak podkreśla Alex Parker: "dieta może mieć głęboki wpływ na zdrowie, a my odkryliśmy nieznaną wcześniej rolę cukrów, czyli ochrona przed niektórymi formami neurodegeneracji, choć może to prowadzić do innych problemów zdrowotnych".

Przyszłe badania będą więc rozwijać się w kierunku podejścia terapeutycznego na bazie cukru w neuronach, co pozwoli uniknąć niedogodności w wyniku nadmiaru cukru, takich jak skłonność do otyłości i cukrzycy.

Analizy mają być przeprowadzane tym razem na pacjentach dotkniętych  chorobą neurodegeneracyjną, by potwierdzić bądź nie zaobserwowane u nicieni spostrzeżenia.

Komentarze do: Cukier w walce przeciw neurodegeneracji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz