Szukaj

Co to jest swędzenie? Odnaleziono nową wskazówkę

Podziel się
Komentarze0

Tajemnicze źródło świądu właśnie znaleziono – niektóre neurony specjalizują się w wykrywaniu wrażenia swędzenia. Receptory te nie wykrywają wrażenia bólowego, mówi badanie opublikowane w Nature Neuroscience, pomagając tym samym rozwiązać debatę nad tym, czy swędzenie to tylko "dziwna" postać bólu.Co więcej, udało się zidentyfikować odpowiedzialne włókna nerwowe, które będzie można wyciszyć, aby opracowac lepsze terapie przeciwświądowe.

Ethan Lerner z Harvard University mówi: to bardzo przekonujące badanie. Naukowcy będą mogli namierzać szczególny nerw w celu leczeniu świądu, zachowując jednocześnie możliwość doświadczania ochronnego aspektu bólu.

Współautor badania, Xinzhong Dong z Johns Hopkins University, mówi: przyczyna swędzenia była tajemnicą przez całe dziesięciolecia. Odkryto, że niektóre nerwy bólowe aktywują się w odpowiedzi na swędzący bodziec. Natomiast nerwy, które odpowiadają na świąd, nie aktywują się w odpowiedzi na ból.

Niektórzy zastanawiają się, czy świąd i ból są zawsze przetwarzane przez te same włókna nerwowe, ale interpretowane inaczej przez mózg. Ale nagła potrzeba podrapania się wydaje się zależeć od innych czynników niż ból.


Kiedy ugryzie nas komar, po prostu musimy się podrapać. Kiedy się oparzymy, uciekamy z krzykiem.

Aby zidentyfikować komórki, które odczuwają swędzenie, Dong zaprojektował genetycznie zmodyfikowane gryzonie, których komórki nerwowe zapalały się na zielono w momencie aktywacji.

Następnie myszy skontaktowano z drażniącymi czynnikami wyzwalającymi swędzenie, i obserwowano komórki nerwowe.

Potem badacze wygasili akywujące się komórki i stwierdzili, że gryzonie drapały się w o wiele mniejszym stopniu.

Ale to nie wystarcza, żeby udowodnić, że komórki te odczuwają jedynie świąd, ponieważ teoretycznie powinny także reagować na ból. A jednak, w kolejnym eksperymencie okazało się, że myszy drapały się jedynie w reakcji na swędzenie.

Nowo odkryte nerwy znajdują się w pobliżu rdzenia kręgowego i unerwiają jedynie skórę. Dlatego ludzie odczuwają potrzebę podrapania się po skórze, a nie po wątrobie, na przykład, mówi Dong.

Odkrycia te są ważne, ponieważ bieżące leki przeciwświądowe (sterydy, antyhistaminowe) działają jedynie redukując zapalenie, ale przyczyna swędzenia pozostaje nieodkryta.

Co prawda, nowo odkryty nerw nie wyjaśnia wszystkiego, ale jest dobrym krokiem do przodu i zachętą do dalszych poszukiwań, podsumowuje Lerner.

Komentarze do: Co to jest swędzenie? Odnaleziono nową wskazówkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz