Szukaj

Chromosomy płci zostaną z nami na długo

Podziel się
Komentarze0

Na podstawie badania, opublikowanego przez magazyn „Proceeding of the National Academy of Sciences” (PNAS), dokonano analizy tego w jaki sposób geny sprzężone z płcią są przekazywane pokoleniom i czy mają związek z płodnością. Posłużono się badaniem chromosomu W u samic kurczaków.Rezultaty potwierdzają, że chociaż chromosomy te skurczyły się w przeciągu milionów lat i zatraciły wiele swoich oryginalnych genów, te które pozostały, są bardzo istotne w przewidywaniu płodności i mało prawdopodobne, aby wymarły.

Profesor Judith Mank z UCL Departamentu Genetyki, Ewolucji i Środowiska powiedziała: „Chromosomy Y zostaną. Nie są genetycznymi przeżytkami, za które kiedyś były uważane”.

Chromosomy W u samic kurczaków są całkowicie analogiczne do męskich chromosomów Y w tym, że są podporządkowane płci i nie łączą się ponownie podczas reprodukcji przez osobniki męskie i żeńskie, jak to się dzieje w przypadku innych regionów genomu. Rekombinacja pozwala chromosomom rozbić połączone geny, co czyni dobór bardziej efektywnym i pozwala wyzbyć się wadliwych mutacji. Niektórzy naukowcy twierdzą, że chromosomy Y i W są wymierające z powodu tego braku rekombinacji.

Badania, w które zostali zaangażowani naukowcy z UCL, Oxfordu oraz Szwedzkiej Akademii Rolniczej, porównali DNA z chromosomu W u różnych ras kur, których wskaźnik płodności było bardzo łatwo zbadać przez zwykłe liczenie złożonych przez nie jaj.

Genetyczna informacja z dwóch ras kurczaków, Minorka i Leghorn, które składają więcej, niż 250 jaj na rok, została porównana z dwoma rasami, wyselekcjonowanymi względem męskich cech (bojowość i upierzenie) zwanymi Yokohama i Old English Game. Naukowcy również przyglądali się Red Jungle Fowl, dzikiemu przodkowi kurczaków.

Naukowcy zmierzyli poziom ekspresji genów w genach W we wszystkich rasach i pokazali, że selekcja na podstawie ilości złożonych jaj prowadzi do wzrostu ekspresji genu dla prawie wszystkich genów W z różnych ras.

Znaczy to, że selekcja żeńska na podstawie płodności wpływa na kształtowanie chromosomu W oraz, że chromosom jest w stanie zareagować na selekcję pomimo wszystkich tych problemów związanych z brakiem rekombinacji.

Profesor Mank powiedział: „Wykazaliśmy, że chromosomy Y i W są bardzo istotne dla płodności, Y dla samców, W dla samic. Jest to zdolność genów sprzężonych z W do rozwoju, co jest kluczem do ich przetrwania. Znaczy to, że zarówno chromosomy Y jak i W pozostaną z nami na długo.”

Komentarze do: Chromosomy płci zostaną z nami na długo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz