Szukaj

Chorzy na padaczkę bardziej podatni na guza mózgu

Podziel się
Komentarze0

Ludzie cierpiący z powodu napadów padaczkowych mają znacznie większe szanse na zdiagnozowanie guza mózgu - wynika z najnowszych badań.


Wyniki badań sugerują, że napady padaczkowe mogą wskazywać na obecność guza w bardzo wczesnym stadium lub guza niewykrytego we wcześniejszych badaniach mózgu - zauważają naukowcy.

Przeanalizowali oni dane dotyczące osób hospitalizowanych pomiędzy 1963 a 2005 rokiem, biorąc pod uwagę późniejsze diagnozy nowotworu mózgu lub zgony spowodowane guzem. Analiza wykazała, że osoby po raz pierwszy przyjęte do szpitala z powodu napadu padaczki były około 20 razy bardziej narażone na rozwój raka móżgu niż ludzie przyjęci do szpitala z innych powodów.

Nawet, gdy naukowcy uwzględnili możliwość, iż guzy mózgu mogły nie zostać wykryte lub nie występowały w pierwszym roku po hospitalizacji z powodu padaczki, ryzyko nadal było 7,5 raza większe w przypadku pacjentów z napadami padaczkowymi.


Badanie wykazało również, że osoby chore na padaczkę były 25 razy bardziej narażone na rozwój rakowatego guza mózgu oraz 10 razy bardziej narażone na rozwój łagodnego guza, w porównaniu do innych pacjentów.

Najwyższy poziom ryzyka odnotowano w grupie chorych na padaczkę w wieku 15-44 lat, którzy byli od 24 do 38 razy bardziej narażeni na guza mózgu, niż ludzie w tym samym wieku nie cierpiący na tę chorobę.

Ryzyko guza mózgu utrzymywało się przez kilka lat po początkowej hospitalizacji związanej z padaczką, do ponad sześciokrotnie wyższego narażenia nawet do 14 lat.

Guzy mózgu występują rzadko, nawet wśród epileptyków - podkreślają naukowcy. Na przykład, ogólne ryzyko wystąpienia raka mózgu w przedziale wiekowym od 15 do 44 lat wynosiło ok. 1 do 2 procent.

- Nasze badania sugerują, że guz, będący przyczyną padaczki, może nie ujawniać się przez kilka lat po rozwinięciu, a także wskazują potrzebę ciągłej czujności w tej kwestii - napisali naukowcy.

Wyniki badania publikowano w internetowym wydaniu czasopisma Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry.

Komentarze do: Chorzy na padaczkę bardziej podatni na guza mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz