Szukaj

Chory pracownik w małej firmie to duży problem

Podziel się
Komentarze0

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) są motorem polskiej gospodarki. Według danych GUS1, MSP generują prawie połowę polskiego PKB (48,4%). Dlatego każdy dzień nieobecności pracownika przynosi straty nie tylko dla biznesu prowadzonego przez pracodawcę, ale także dla całej gospodarki.


W jaki sposób firmy z sektora MSP mogą zadbać o zdrowie i kondycję zatrudnianych osób, a tym samym o swoje zyski? Czy prywatna opieka medyczna to tylko przywilej dużych firm i korporacji?

Ekonomiści potwierdzają, że odporność polskiej gospodarki na kryzysy to w większości zasługa przedsiębiorstw MSP. Firmy z tego sektora są głównym źródłem zatrudnienia oraz siłą napędową przedsiębiorczości i innowacji. Według Raportu PARP aż 7 na 10 pracujących osób w naszym kraju to osoby zatrudnione w MSP. Dużym wyzwaniem dla pracodawców z tego sektora jest absencja chorobowa pracowników. Dlaczego?

- Choroba często wiąże się z dużymi wydatkami. Pracownik udający się na zwolnienie musi przeznaczyć swoje prywatne środki na zakup leków, a z drugiej strony nie wykonuje w tym czasie swoich obowiązków zawodowych i pobiera część swojego wynagrodzenia – odpowiada Marzena Kołoszczyk, dyrektor ds. marketingu Medicover. - Dane ZUS dowodzą, że w 2011 r. polscy pracownicy spędzili niemal 140 milionów dni na zwolnieniach chorobowych. Z czego zaledwie 2 proc. wszystkich zwolnień chorobowych przekroczyło 33 dni, które przestają pokrywać pracodawcy, a odpowiedzialność za nie przechodzi na ZUS – dodaje Marzena Kołoszczyk.

Sposób na L4

Inwestycja w opiekę medyczną pracowników polepsza nie tylko warunki socjalne zatrudnionych osób, ale w perspektywie długoterminowej może przyczynić się również do zmniejszenia zachorowalności pracowników i czasu absencji. Czy na rynku są rozwiązania, które rzeczywiście odpowiadają potrzebom przedsiębiorców MSP i ich pracownikom? Otóż tak. Od stycznia br. dostępna jest unikalna oferta dla firm z tego sektora wdrożona przez firmę Medicover, lidera na rynku opieki zdrowotnej i wieloletniego eksperta w zarządzaniu zdrowiem pracowników.

- Stworzyliśmy pakiet usług, który jest odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby mniejszych firm z całej Polski, dla których liczy się kompleksowa opieka wysokiej jakości, którą można pozyskać szybko, bez zbędnych formalności
– mówi Marzena Kołoszczyk, dyrektor ds. marketingu Medicover.

Rozwiązanie proponowane przez Medicover ma przede wszystkim wspierać pracodawców. Firmy z sektora MSP zapewniając pracownikom odpowiednią profilaktykę zdrowotną oraz szybki dostęp do lekarzy zyskują nie tylko w oczach zatrudnionych osób. Dodatkowo zyskuje też przedsiębiorstwo. Minimalizowane są koszty socjalne związane np. z wypłatą zasiłków chorobowych czy ograniczane jest ryzyko konieczności zatrudniania osób na zastępstwa i ponoszenie kosztów wdrożenia takiej osoby do pracy.


- Przygotowaliśmy pięć gotowych programów o różnym zakresie opieki medycznej. Od medycyny pracy i profilaktyki, przez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, zaawansowaną diagnostykę aż po leczenie szpitalne. Pakiety te mogą być rozszerzone o opcje uzupełniające, umożliwiające pracownikom korzystanie z dodatkowych usług, np. opieki stomatologicznej, czy pogotowia ratunkowego – wyjaśnia Marzena Kołoszczyk.

Doświadczenie w zarządzaniu zdrowiem


Oferta Medicover powstała na podstawie szczegółowej analizy potrzeb przedsiębiorców i ich pracowników. Przede wszystkim brano pod uwagę segment firm MSP, ale Medicover posłużył się także wieloletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania zdrowiem populacji blisko 500 tys. pacjentów. Szczególnym wyróżnikiem oferty jest możliwość zawarcia umowy z zastosowaniem tzw. opcji standard. Co to oznacza dla pracowników MSP korzystających z usług Medicover?


- Pracownicy firmy objęci opieką Medicover mają określone limity na korzystanie z konsultacji lekarskich oraz znaczące rabaty w miejsce bezpłatnego dostępu – na badania diagnostyczne i zabiegi chirurgii jednego dnia. Dzięki temu dana firma może korzystać z tych samych rozbudowanych pod względem zakresu świadczeń programów opieki, ale płaci za nie dużo niższą cenę. Limity te określone są na poziomie średniego korzystania z usług medycznych – dodaje Marzena Kołoszczyk.

Efektywność pracowników


Wśród coraz większej liczby przedsiębiorców z sektora MSP rośnie świadomość potrzeby dbałości o zdrowie pracowników. Mali i średni przedsiębiorcy rozumieją, że efektywność zatrudnionych osób jest uzależniona m.in. od kilku zmiennych: właściwego środowiska pracy, atmosfery w zespole itd. Wciąż jednak kluczowym elementem jest stan zdrowia, dlatego dobry pracownik to zdrowy pracownik.

Na jaki pakiet usług się zdecydować? Który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom firmy?

W wyborze programu pomaga doradca Medicover, który czuwa nad prawidłowym zawarciem umowy oraz zajmuje się bieżącą koordynacją współpracy. Zawarcie umowy jest też możliwe przez telefon a już niedługo również przez Internet.

Firmy zainteresowane propozycją Medicover dla sektora MSP, mogą przeanalizować ofertę i samodzielnie obliczyć składki korzystając z prostego kalkulatora na nowopowstałej stronie internetowej: http://www.medicover.pl/firmy/


********

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 5 tys. firm i ponad 500 tys. pacjentów. Posiada 30 szerokoprofilowych Centrów Medicover w największych miastach Polski: w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Współpracuje z ponad tysiącem placówek medycznych w całej Polsce. O zdrowie pacjentów troszczy się ponad 1400 lekarzy i 300 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tys. lekarzy współpracujących. Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od przeszło 16 lat. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2010 roku pierwszego, pełnoprofilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Grupa Medicover rozwija swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Jest obecna w Czechach, na Węgrzech i Słowacji oraz w Rumunii.

Więcej na stronie: www.medicover.pl

Komentarze do: Chory pracownik w małej firmie to duży problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz