Szukaj

Choroba szalonych krów u bydła może rozprzestrzeniać się przez autonomiczny układ nerwowy

Podziel się
Komentarze0

Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE, czyli choroba szalonych krów) jest zakaźną, neurologiczną i zarazem śmiertelną chorobą bydła. Choroba ta jest wywoływana przez namnażające się, białkowe czynniki zakaźne, znane jako priony. Przeciętny czas od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby wynosi około 60 miesięcy.Niewiele wiadomo na temat patogenezy BSE we wczesnym okresie inkubacji.

Poprzednie badania podawały, że autonomiczny układ nerwowy (AUN) zostaje dotknięty przez chorobę, tylko po tym jak, zainfekowany zostanie ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

W nowym badaniu, opublikowanym w sierpniowym numerze American Journal of Pathology, naukowcy stwierdzili, że AUN może wykazywać oznaki przebytego zakażenia przed infekcją OUN.

„Nasze wyniki jasno wskazują, że oba te układy są zaangażowane we wczesnej patogenezie BSE, ale niekoniecznie jednocześnie", powiedział główny badacz dr Martin H. Groschup, Institute for Novel and Emerging Infectious Diseases na Friedrich-Loeffler-Institut, Riems, Niemcy.

Aby zrozumieć patogenezę tej choroby, pięćdziesiąt sześć cieląt od czwartego do szóstego miesiąca życia zostały zainfekowane BSE. Grupie kontrolnej, tj. osiemnastu cielętom wszczepiono negatywny materiał BSE, pobrany z pnia mózgu.


Próbki tkanek z jelit, ośrodkowego oraz autonomicznego układu nerwowego pobierane były od zwierząt co cztery miesiące, od 16 do 44 miesięcy od zakażenia. Na próbkach została przeprowadzona immunohistochemia na obecność prionów. Próbki były również wykorzystywane do przeprowadzania badań na myszach, które są bardzo wrażliwe na zakażenia BSE.

W prawie wszystkich próbkach stwierdzono wyraźną akumulację patologicznych białek prionowych w jelitach. Priony BSE wykryto w układzie współczulnym, począwszy od 16 miesięcy po zakażeniu, a w układzie przywspółczulnym - od 20 miesięcy po zakażeniu. Praktycznie nie było żadnych oznak infekcji w ośrodkowym układzie nerwowym w tych próbkach.

"Wyraźne zaangażowanie współczulnego układu nerwowego pokazuje, że odgrywa on ważną rolę w patogenezie BSE u bydła. Niemniej jednak, nasze wyniki również wspierają wcześniejsze badania, które podają układ przywspółczulny jako drogę dla BSE”, powiedział dr Groschup.

Wyniki badań wskazują na trzy możliwe, neuronowe trasy do przemieszczania się prionów BSE do mózgu, a są to: układ współczulny, przywspółczulny oraz rdzeń kręgowy, w kolejności ważności.

Badanie rzuca nowe światło na patogenezę BSE u bydła we wczesnym okresie inkubacji, a także podaje sugestie dla strategii diagnostycznych i środków służących zabezpieczeniu żywności.

Komentarze do: Choroba szalonych krów u bydła może rozprzestrzeniać się przez autonomiczny układ nerwowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz