Szukaj

Choroba Alzheimera: skuteczny lek na białka tau u zwierząt

Podziel się
Komentarze0

Początkowo leczenie choroby Alzheimera skupiało się na poznawaniu beta-amyloidu, teraz przedmiotem intensywnych badań jest rola białka tau. Niedawno wykazano zaś skuteczność działania nowej cząsteczki, zwanej EPOD, u zwierząt. Podobne badania w warunkach klinicznych u ludzi rozpoczęto w ostatnim czasie.

Alzheimer jest nam dobrze znany, jednak ukrywa pewne tajemnice. Ta patologiczna neurodegeneracyjna choroba, na którą najczęściej cierpią osoby starsze, dotyczy zmian w układzie mózgu, a ściślej mówiąc kumulacji białek o nazwie beta-amyloid, do której dochodzi między neuronami, w wyniku czego powstają tzw. płytki starcze, oraz kumulacji białek tau wewnątrz komórek nerwowych.

Trudno w tej chwili ustalić, czy białka są właściwie przyczyną, czy też skutkiem tej choroby. Niektórzy eksperci nawet twierdzą, że wskazówką tutaj są choroby prionowe.

Ta częściowa nieznajomość wszystkich ukrytych mechanizmów utrudnia zastosowanie właściwego leku. Większość naukowców próbuje atakować opinię o beta-amyloidach jako przyczynie choroby, dlatego prowadzą intensywne badania kliniczne.

Od niedawna naukowcy interesują się białkiem tau. Ich prace nad przygotowaniem leku ukierunkowane są na tę cząsteczkę z uwagi na jej kluczową rolę, jaką pełni w życiu komórki.


Białko to jest zaangażowane w stabilizację mikrotubul, niezbędnej struktury cytoszkieletu, warunkującej szczególnie transport składników odżywczych wewnątrz komórki. W przypadku choroby Alzheimera, a także ogólnie we wszystkich tauopatiach, traci ona swoją funkcjonalność i gromadzi się w neuronach, podczas gdy mikrotubule się rozpadają.


Tau może rozpowszechniać się stopniowo, a tym samym stykać się z sąsiednimi neuronami w mózgu.

Choroba Alzheimera: EPOD w mózgu u zwierząt

Wysiłki naukowców mogą się okazać opłacalne.

Alzheimer’s Association International Conference (AAIC) zorganizowała konferencję w Vancouver (Kanada) w dniach od 14 do 19 lipca.

Nadzieję wzbudzili amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu z Pensylwanii oznajmiając, że opracowali molekułę, epithylen D (EpoD), testując ją na gatunkach zwierząt w równoważnej postaci choroby Alzheimera.

Zabieg okazał się skuteczny zarówno w profilaktyce jak i w zahamowaniu postępów choroby.

Obecność EPOD w białku tau poprawia funkcje komórek nerwowych i zdolności kognitywne świnek doświadczalnych. Cząsteczka uwalnia sieć zgromadzonych białek w komórkach mózgowych.

Produkt jest obecnie wprowadzany w początkowej fazie badań klinicznych i testowany w dopuszczalnej dawce u niektórych pacjentów.

Czy on sam wyleczy z choroby Alzheimera? Wydaje się to być mało prawdopodobne, zważywszy, że tau jest jedynie podejrzaną cząsteczką.

Jednak w połączeniu z innymi lekami dąży do usunięcia złogów beta-amyloidowych, może więc znacząco przyczynić się do cofnięcia neurodegeneracji.

Tymczasem leczenie w fazie testowej opiera się zaledwie na symptomach. Terapia dopiero wtedy będzie skuteczna, gdy pacjent regularnie będzie przyjmował leki.


Komentarze do: Choroba Alzheimera: skuteczny lek na białka tau u zwierząt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz