Szukaj

Choroba Alzheimera: lek przeciwnowotworowy zawodzi nadzieje

Podziel się
Komentarze0

Badanie amerykańskie, które w lutym 2012 roku zostało zaprezentowane w magazynie Science jako przełom w walce z chorobą Alzheimera, obudziło wielkie nadzieje pacjentów, ich rodzin i lekarzy. Wykazywało pozytywne działanie pewnego leku antynowotworowego u myszy laboratoryjnych: lek rzekomo bardzo szybko przywracał normalne funkcje mózgowe u gryzoni dotkniętych mysim odpowiednikiem ludzkiej choroby Alzheimera.Niestety, cztery międzynarodowe ekipy, które poszły tym tropem, 24 maja bieżącego roku ogłosiły, że nie udało się odtworzyć, ani potwierdzić tych rezultatów.

Lek bexaroten – specyfik antynowotworowy – sprawił, że u myszy zniknęło aż 75% płytek beta-amyloidowych, których akumulacja jest jedną z głównych cech choroby Alzheimera.

Dodatkowo, farmaceutyk odwrócił inne objawy tej choroby, takie jak utrata pamięci. Już 72 godziny po podaniu leku u myszy laboratoryjnych stwierdzono wyraźną poprawę: zachowywały się całkowicie normalnie, jak wyjaśniali badacze, którzy przeprowadzili ten eksperyment.


Ponieważ było to przełomowe odkrycie, trzeba było odtworzyć te rezultaty w innych doświadczeniach. Podjęły się tego cztery ekipy międzynarodowe, a wyniki ich prac zostały zamieszczone w Science.

Prof. David Borchelt, członek zespołu z University of Florida, mówi: - Chcieliśmy powtórzyć to badanie, aby zobaczyć, czego możemy się z niego dowiedzieć. Nie udało nam się.

Trzem zespołom naukowym nie udało się zauważyć żadnej zmiany u myszy leczonych bexarotenem, ani w zachowaniu, ani w proporcjach płytek beta-amyloidowych.

Czwarta ekipa odnotowała poprawę zdrowia umysłowego myszy, ale nie potrafi powiedzieć ze 100% pewnością, że za tą poprawą stoi lek, jak mówi prof. Ilya Lefterov z University of Pittsburgh.

Lekarze chcący przepisywać bexaroten jako terapię dla pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera, powinni brać pod uwagę wyniki tych badań.

Bexaroten został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w 1999 roku jako terapia przeciwko skórnym nowotworom. Niestety, jest też stosowany przez niektórych lekarzy jako terapia przeciw Alzheimerowi, mimo że może wywołać ciężkie skutki uboczne.

Komentarze do: Choroba Alzheimera: lek przeciwnowotworowy zawodzi nadzieje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz