Szukaj

Chłoniak nie-Hodgkina: nowe odkrycie genetyczne

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Genome Institute of Singapore przeprowadzili właśnie nowe badanie, które rzuca nowe światło na genetykę rozwoju chłoniaka NHL (non-Hodgkin lyphoma, chłoniak nieziarniczy). Chłoniaki nieziarnicze to najpowszechniejsze nowotwory krwi i obejmują każdy typ chłoniaka, poza chłoniakiem Hodgkina (ziarnica złośliwa).Naukowcy odkryli właśnie nowy dziedziczny wariant genu, który zwiększa ryzyko tego raka u Azjatów. Badanie ukazało się w Nature Genetics.

Dr Liu Jianjun mówi: - Aby zidentyfikować dziedziczne czynniki ryzyka NHL, przeprowadziliśmy pierwszą azjatycką analizę genetycznych wariantów DNA, na podstawie próbek chłoniaków pobranych od Chińczyków z Singapuru.

W sumie, przestudiowano 1 428 próbek od pacjentów z NHL oraz 6 930 próbek kontrolnych od ludzi chińskiego pochodzenia.


Naukowcy zidentyfikowali wariant DNA zlokalizowany między dwoma genami BCL6 (ang. B-cell lymphoma protein 6) oraz LPP (ang. lipoma preferred partner), który u nosicieli odpowiada za 50% wzrot ryzyka zachorowania na NHL, w porównaniu do osób, które nie mają tej wariacji genetycznej.

Badacze przypuszczają teraz, że wariant ten sprzyja rozwojowi chłoniaka nieziarniczego, wpływając na poziomy ekspresji sąsiadujących z nim genów.

Dr Liu mówi: - Nowe odkrycie jest bardzo ekscytujące. Wcześniejsze badania były prowadzone na populacjach zachodnich. My wykazaliśmy, że badania na populacji azjatyckiej mogą doprowadzić do nowych odkryć. Planujemy nowe projekty azjatyckie, przeprowadzone na większej liczbie próbek – być może dowiemy się czegoś więcej na temat czynników ryzyka chłoniaków NHL.

Komentarze do: Chłoniak nie-Hodgkina: nowe odkrycie genetyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz