Szukaj

Chirurdzy zmagają się z alkoholizmem

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdza ostatnie badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, około 15% chirurgów w tym kraju ma problem z nadużywaniem alkoholu albo z uzależnieniem od tego typu substancji. Co więcej, proporcja ta ma być większa niż dla reszty populacji, o czym alarmują zaniepokojeni naukowcy. Poprzednie badania pokazały, że proporcja ta na łonie populacji generalnej ma wynosić około 9%.Wielki problem – trzęsące się ręce chirurga

Badacze odkryli również, iż chirurdzy, którzy wykazują oznaki alkoholizmu, o 45% częściej przyznają, iż zdarzyło im się popełnić poważny błąd medyczny w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Chirurgia to stresujące zajęcie. Dlatego też są ludzie, którzy uciekają się do pomocy alkoholu, aby uśmierzyć stres,
mówi doktor Edward Livingston, profesor w centrum medycznym University of Texas Southwestern Medical Center, który nie wziął udziału w tym badaniu.

Czy wypływa to na ich umiejętności? Kto wie?, zastanawiwa się głośno profesor Edward Livingston.

Omawiane tutaj badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety. Doktor Michael Oreskovich z uniwersytetu University of Washington, oraz jego zespół badawczy, przesłali ankietę do wypełnienia dla ponad 25 000 chirurgów w kraju. Pytania dotyczyły zarówno pracy, jak i stylu życia i nastroju. Wiele pytań również miało na celu określenie poziomu nadużywania alkoholu albo uzależnienia na łonie tej poszczególnej grupy zawodowej.

Badanie to nie określiło natomiast dlaczego problemy z alkoholem mają być bardziej powszechne pośród chirurgów. Ale, prace te również pokazują, że problemy z alkoholem były związane z lekarzami, którzy donosili, iż cierpią z powodu depresji oraz z powodu wypalenia zawodowego.


Wymagający zawód

Medycyna mieści w sobie wiele różnych dziedzin, ale to właśnie chirurgia jest uważana – słusznie zresztą – za wyjątkowo wymagającą. Jak wyjaśnia doktor Michael Oreskovich, w grę wchodzi tutaj procent sytuacji ratunkowych, procent nadgodzin, a także sam grafik pracy – to wszystko wymaga koncentracji i energii, o wiele więcej niż w przypadku innych specjalizacji.


Około 25% chirurgów płci żeńskiej oraz 14% chirurgów płci męskiej w Stanach Zjednoczonych wykazuje oznaki problemów alkoholowych. Badanie nie wyjaśnia, dlaczego kobiety są bardziej zagrożone alkoholizmem w tej grupie.

Obserwacje z poprzednich badań pokazały, że stres związany z byciem chirurgiem, a także balansowanie na granicy prywatnych i zawodowych zobowiązań, jest o wiele bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn.

Błędy są związane z alkoholem?

Pośród 722 lekarzy, którzy przyznali, iż popełnili znaczący błąd medyczny w ciągu trzech ostatnich miesięcy, 77%  z nich miało problemy z alkoholem.

Rezultaty tego badania pokazują, że istnieje poważny problem i musimy coś zrobić, przede wszystkim dla pacjentów, którzy oddają swoje zdrowie i życie w ręce chirurgów. Ale również dla samego zdrowia i dobrego samopoczucia tych ostatnich,
mówi doktor Michael Oreskovich.

Potrzebne będą również dodatkowe badania, ponieważ w aktualnym, jedynie około 7 200 chirurgów na 25 000, do których wysłano ankietę, odpowiedziało na pytania, co jest dość niskim poziomem odpowiedzi. A kiedy taka proporcja jest niska, ciężko jest stwierdzić, czy jest ona reprezentatywna dla populacji, którą próbujemy przbadać.

Doktor Michael Oreskovich stwierdza, że możliwe jest, że procent chirurgów zmagających się z alkoholizmem został niedoszacowany w tym badaniu, ponieważ ludzie, którzy byli mniej skłonni do odpowiedzi na ankietę, mogli po prostu się wstydzić swoich problemów z alkoholem. Mogli też czuć się winni i bać się, dlatego nie chcieli odpowiedzieć na ankietę.

Doktor Michael Oreskovich dodaje jeszcze, że inne badania nad lekarzami, którzy udają się na odwyk, pokazują bardzo niski poziom powrotu do nadużywania tych substancji na łonie tej grupy zawodowej.

Komentarze do: Chirurdzy zmagają się z alkoholizmem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz