Szukaj

Cały ten stres kurczy twój mózg, mówi nowe badanie

Podziel się
Komentarze0

Każdy wie, że stres może spowodować bóle głowy oraz bezsenne noce. Ale nowe badanie sugeruje, że stres może też spowodować, że nasz mózg się skurczy. Badanie to zostało opublikowane w wersji on line naukowego przeglądu Biological Psychiatry.I nie mówimy tutaj o tak banalnych czynnikach stresu jak termin wykonania jakiegoś zadania albo spóźnienie na autobus. Chodzi tutaj o naprawdę złe rzeczy, jak na przykład zerwanie związku, utrata ukochanej osoby, bycie przetrzymywanym na muszce pistoletu, stwierdza pani Rajita Sinha, neurobiolog z uniwersytetu w Yale, główna autorka tego badania.

Proste uczucie stresu nie jest powiązane z kurczeniem szarej istoty mózgu. Ale, bycie zestresowanym połączone z historią stresujących wydarzeń w życiu, było powiązane z kurczeniem szarej istoty mózgu, jak stwierdzili amerykańscy naukowcy.

W szczególności, stres był związany z zauważalnie mniejszą ilością istoty szarej niż się tego spodziewano w części przedczołowej kory mózgowej, która reguluje emocje oraz samokontrolę, nie wspominając już o ciśnieniu krwi i o poziomie cukru we krwi.

Kurczenie to może posłużyć jak czerwony znak alarmowy, informujący o większym zagrożeniu chronicznymi chorobami, takimi jak nadciśnienie, jak również zaburzenia psychiczne, stwierdzili badacze z uniwersytetu w Yale.


I być może uszkadza funkcje mózgowe u zdrowych jednostek, które przebadaliśmy, dodaje jeszcze pani Rajita Sinha. Innymi słowy, stres związany z życiem współczesnym jest o wiele bardziej skomplikowany niż ten, którego doświadczali nasi przodkowie.


Można powiedzieć, że stres jest częścią życia, a więc o co tak naprawdę chodzi, zapytuje retorycznie pani Rajita Sinha. Ale jest to wielki problem, wyjaśnia natychmiast, ponieważ jest coraz więcej dowodów na to, że stres przyczynia się do coraz większej liczby chorób przewlekłych.

Wiele badań przeprowadzonych nad wpływem stresu na strukturę mózgu u ludzi skoncentrowało się na pacjentach, którzy cierpieli z powodu chorób psychicznych związanych ze stresem, takich jak uzależnienie i niepokój psychiczny, wyjaśniają autorzy badania. Prace te odkryły zmniejszającą się objętość płata przedczołowego, który jest uważany za centrum kontroli emocji i osobowości.

Ale badania nad skumulowanymi skutkami stresu dla funkcji mózgowych zdrowych ludzi są rzadkie, stwierdza jeszcze specjalistka od neurologii z uniwersytetu w Yale.

Badanie, o którym tutaj mowa, objęło obserwacją 103 osoby dorosłe, w wieku od 18 lat do 48 lat. Badacze przeprowadzili zorganizowane wywiady z ochotnikami, aby zebrać informacje na temat stresujących wydarzeń w ich życiu, a także na temat subiektywnego uczucia chronicznego stresu. Naukowcy posłużyli się również obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego, aby przeskanować mózgi uczestników.

Czyj mózg kurczy się bardziej pod wpływem stresu, kobiet czy mężczyzn? Może ci się wydawać, że znasz odpowiedź, a to oznacza, że jesteś mądrzejszy niż naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, albowiem oni przyznają szczerze, że nie znają odpowiedzi. Po prostu dlatego, że w badaniu tym nie było zbyt wiele kobiet, aby można było porównać wyniki w zależności od płci.

Przekaz, jaki możemy tutaj zachować, mówi pani Rajita Sinha, to fakt, że im lepiej sobie radzisz ze stresem (spacer, spotkanie z przyjacielem), to tym lepiej będzie sobie radził twój  mózg.

Komentarze do: Cały ten stres kurczy twój mózg, mówi nowe badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz