Szukaj

Brak witaminy D jest również sprawą genetyki

Podziel się
Komentarze0

Zróżnicowanie genetyczne może również wyjaśnić niski poziom witaminy D we krwi. Brak witaminy D nie jest związany tylko z odżywianiem albo zbyt rzadkim przebywaniem na słońcu. Zespół badawczy z Instytutu Lady Davis w Montrealu właśnie odkrył, że trzy wariacje genetyczne mogłyby być związane także z niedoborem witaminy D.Osoby najbardziej narażone na ryzyko mają aż do 2,5 razy więcej szans na ucierpienie na brak witaminy D. 10% Kanadyjczyków (czyli 3 miliony ludzi) ma niedobór tej witaminy oraz 1,1 miliona Kanadyjczyków mają bardzo wyraźnie zaznaczony brak witaminy D.

Bardziej dogłębne badania będą przeprowadzane wkrótce i będą miały na celu zrozumienie roli genów w tym procesie: czy geny wchodzą w interakcję ze słońcem, które jest wielkim źródłem witaminy D, oraz czy geny wchodzą w interakcję z suplementami.


Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia kości i tkanki mięśniowej. Niewystarczająca ilość tej witaminy sprzyja pojawianiu się tłuszczu, osłabia mięśnie, a także sprzyja występowaniu niektórych chorób, takich jak rak, osteoporoza, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, a także choroby autoimmunologiczne.

Komentarze do: Brak witaminy D jest również sprawą genetyki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz