Szukaj

Blond włosy Melanezyjczyków w końcu wyjaśnione

Podziel się
Komentarze0

Blondynki i blondyni o czarnej jak heban skórze z archipelagu Wysp Salomona na Oceanie Pacyficznym, posiadają jeden jedyny charakterystyczny dla nich gen, zupełnie inny od genów, które są spotykane u Europejczyków. Blond włosy są dość rzadkie u ludzi i generalnie spotykane są, z kilkoma wyjątkami, najczęściej w populacjach kaukaskich pochodzenia europejskiego, albo ... w Oceanii.A teraz, naukowcy z uniwersytetu amerykańskiego University of Stanford w Kalifornii, przedstawiają swoje prace, które są owocem ich zainteresowania mieszkańcami archipelagu Wysp Salomona, gdzie blondyni o czarnej skórze są bardzo liczni.

A analiza genetyczna, przeprowadzona przez tych naukowców wykazała, że ci ludzie, którzy mieli blond włosy, mieli również gen specyficznie determinujący do tego koloru. A także, gen ten był zupełnie inny od genu, który determinuje blond włosy u Europejczyków.

Całość tych prac została opublikowana w przeglądzie naukowym Science.

Archipelag Wysp Salomona składa się z dwunastu głównych wysp, a także 900 mniejszych, rozsianych na południowym zachodzie Oceanu Spokojnego, na południowy wschód od Papuazji – Nowej Gwinei. I to właśnie ten archipelag ma mieszkańców, którzy mają skórę najciemniejszą zaraz po Afrykanach, a także największą proporcję blond włosów – od 5% do 10% - poza Europą.

Mniej więcej taką samą proporcję obserwujemy w Irlandii, wyjaśnia Eimear Kenny, jeden ze współautorów tego badania, sam Irlandczyk z pochodzenia.

Aż do tej pory uważano, że te blond włosy Melanezyjczyków były odziedziczone po podróżnikach – odkrywcach albo po osadnikach europejskich. Mieszkańcy Oceanii mieli również inne wyjaśnienie dla tego zjawiska, takie jak ekspozycja na słońce, albo dieta bogata w ryby.


Ale tanie wyjaśnienia nie zadowalały dociekliwych naukowców z uniwersytetu University of Stanford, którzy postanowili na własną rękę spróbować rozwiązać tę zagadkę. Udali się więc na miejsce, aby zebrać tam dane na temat skóry, koloru włosów, a także, aby pobrać próbki śliny od blond mieszkańców archipelagu.


Okazało się to dość trudnym zadaniem, ponieważ do wielu wysp jest bardzo utrudniony dostęp. Ale nie tylko: ciężko było dostać pozwolenie na tego typu badanie od lokalnych przywódców.

W ostatecznym rozrachunku, amerykańskim naukowcom udało się przebadać blisko 1000 mieszkańców Wysp Salomona. Co więcej, przestudiowano również geny 43 kobiet i mężczyzn o włosach blond, a także 42 innych o włosach ciemnych.

W ciągu zaledwie jednego tygodnia mieliśmy już pierwsze rezultaty, mówi Eimear Kenny. Jak nic wskazywały one na jeden jedyny gen. Taki niezwykły rezultat, dam sobie za niego rękę uciąć, że jest pewny, a to jest bardzo rzadkie w nauce.

Gen, o którym mowa, to TYRP1, znajdujący się na chromosomie 9. Gen ten dał się poznać z tego, iż kieruje produkcją enzymu biorącego udział w pigmentacji. Gen ten może być odpowiedzialny również za albinizm, wyjaśniają amerykańscy naukowcy.

Następnie, badacze z University of Stanford porównali swoje wyniki, poprzez bazy danych genetycznych, z innymi populacjami, z całego świata: europejskimi, azjatyckimi, afrykańskimi... Sekwencja genu Malenazejczyków była unikatowa, możemy przeczytać w artykule zamieszczonym w Science.

Doktor Michel Veuille, genetyk populacji, a także dyrektor badań w szkole École pratique des hautes études we Francji, mówi: jest to bardzo interesujące badanie, z punktu widzenia aktualnie trwających debat naukowych, które roztrząsają badania nad genetyką populacji oraz jej ewolucję. Ale w dalszym ciągu wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład, wiemy, że w tym badaniu, niecała połowa charakterystycznych cech blond albo nieblond, może być wyjaśniona zidentyfikowanym genem. Ale może być ku temu wiele powodów, na przykład dawny poliformizm, który utrzymał się w tej populacji.

Inne pytanie, czy może to oznaczać „zaletę” ewolucyjną, taką jak faworyzowanie potomswta, blondynek bądź blondynów,
zapytuje retorycznie francuski specjalista.

Komentarze do: Blond włosy Melanezyjczyków w końcu wyjaśnione

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz