Szukaj

Bisfenol A groźny także dla naszego mózgu?

Podziel się
Komentarze0

BPA jest już od paru lat powodem do niepokoju. Do niedawna znaleźć go było można w wielu opakowaniach na żywność i innych. Czym jest bisfenol A i co tak naprawdę powoduje? Zacznijmy od samego początku: związek ten obecny jest nie tylko w opakowaniach na żywność, ale także w puszkach czy banknotach, jest zatem wszechobecny. Najgroźniejsze jest to, że wchłania się do naszego organizmu przez skórę, więc wystarczy dotknięcie czegoś, co zawiera ten związek (np. banknot lub paragon).Choć w USA agencja FDA odmówiła badań nad szkodliwością tego związku, to już dziś wiele innych państw zabroniło używania BPA.

Jak stwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z innych krajów, BPA można połączyć z przypadkami występowania raka, zwłaszcza raka piersi, oraz szkodliwym wpływem na mutacje hormonalne.

Co więcej, badania przeprowadzone w na przełomie 2003 i 2004 roku wykazały, że aż 93% z 2500 badanych miało zawyżony poziom BPA we krwi.

Jakby tego było mało, bisfenol A pozostaje długo we krwi, przez co w okresie ciąży może zagrażać płodom.

Jak wykazały najnowsze badania, związek ten może mieć szkodliwy wpływ również na nasz mózg. Badania te przeprowadzono na myszach. Odkryto w nich, że narażone na BPA mysie noworodki mają pewne niekorzystne zmiany w ciele migdałowatym. Obszar ten jest odpowiedzialny za odczuwanie strachu i stresu, jak również za zachowania społeczne.


W innych badaniach postanowiono sprawdzić działanie związku u ludzi, zbadano więc dzieci do 3 roku życia, które miały za wysoki stan BPA. Okazało się, że zwłaszcza u dziewczynek wzrosła wrażliwość na strach oraz stres.

Choć w USA nie zabroniono korzystania z bisfenolu A, to inne badania wykazały, że jego duże ilości możemy znaleźć w soi. Choć produkowana z niej żywność jest uznawana za zdrową, to wiele produktów sojowych jest sztucznie tworzonych w laboratoriach.

Jest to normalny proces, ponieważ uzyskanie soi tradycyjnymi metodami jest bardzo trudne i kosztowne.

Jak zatem należy zachować się, gdy w naszym kraju nie jest zabronione używanie BPA? Jak mówią naukowcy, najlepiej unikać plastikowych pojemników, a jeżeli już musisz z nich korzystać, staraj się je trzymać w chłodnym, słabo nasłonecznionym miejscu.

Patrz również na znaki recyklingowe - zawsze pod spodem nadrukowane są trójkąty. Opakowania z 1 lub 5 trójkątami są najmniej szkodliwe.

Istnieją także „odtrutki” na BPA.  Jakie produkty najlepiej nam pomogą? Najlepszymi są: kefiry, sfermentowane jedzenie, takie jak kimchi, miso i tempeh.

Uwaga także na bisfenol S, który często może zastępować bisfenol A, ale jest niemal na równi szkodliwy.

Komentarze do: Bisfenol A groźny także dla naszego mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz