Szukaj

Biomarkery mogą pomóc określić ryzyko śmierci chorych na AIDS

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań opublikowanych przez PLoS Medicine wynika, że chorzy na AIDS z kryptokokowym zapaleniem opon mózgowych po rozpoczęciu terapii przeciw HIV są bardziej narażeni na zapalny zespół rekonstytucji immunologicznej (ang. immune reconstitution inflammatory syndrome, w skr. IRIS), jeśli w ich krwi znajdują się biomarkery wskazujące na uszkodzenie układu odpornościowego uniemożliwiające oczyszczenie organizmu z zakażenia grzybiczego.


IRIS to nadmierna odpowiedź immunologiczna, która zabija nawet jedną trzecią osób dotkniętych chorobą.

David Boulware i Paul Bohjanen z University of Minnesota w Minneapolis (USA) wraz ze swoimi współpracownikami Davidem Meya oraz Andrew Kambugu z Uniwersytetu Makerere w Kampali (Uganda) w swoich badaniach skupili się na grupie 101 Ugandyjczyków chorych na AIDS z kryptokokowym zapaleniem opon mózgowych, którzy wcześniej nie leczyli się na HIV. Następnie naukowcy porównali wzory biomarkerów osób, u których po rozpoczęciu terapii rozwinął się zapalny zespół rekonstytucji immunologicznej jak i osób nie chorujących na  IRIS.


U 45% pacjentów wystąpił zespół IRIS, z czego 36% procent zmarło, a wśród pacjentów, u których nie rozwinął się IRIS zmarło tylko 21%. Ponadto autorzy zauważyli, że pacjenci, u których rozwój IRIS związany był z kroptokokowym zapaleniem mózgowym po leczeniu na HIV, mieli czterokrotnie wyższe stężenie antygenu kryptokokowego oraz niższe poziomy kilku zapalny cytokin we krwi w porównaniu z pacjentami, u których nie wystąpił IRIS.

- Wyniki naszych badań sugerują, że przewidywanie zapalnego zespołu rekonstytucji immunologicznej lub śmierci może być dokonane poprzez pomiar biomarkerów z surowicy sprzed terapii antyretrowirusowej. Chociaż biomarkery te wymagają dodatkowego potwierdzenia, mogą one być użyte jako narzędzie do oceny ryzyka wystąpienia IRIS lub śmierci, a ponadto mogłyby być stosowane klinicznie w celu doradzenia momentu rozpoczęcia terapii antyretrowirusowej lub interwencji profilaktycznych - stwierdzili autorzy badania.

Komentarze do: Biomarkery mogą pomóc określić ryzyko śmierci chorych na AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz