Szukaj

Bielactwo: lekarstwo w zasięgu ręki?

Podziel się
Komentarze1

Myszy dotknięte bielactwem, czyli chorobą skóry charakteryzującą się całkowitą miejscową utratą pigmentu, wyzdrowiały dzięki zastrzykowi z wyjątkową proteiną, zmutowaną w laboratorium. Eksperyment przeprowadzili naukowcy amerykańscy, którzy wyjaśniają, że jest to pierwsze potencjalnie skuteczne leczenie przeciwko tej chorobie autoimmunologicznej, której przyczyny nie są jeszcze jasne.Z bielactwem wiąże się powstawanie dość nieprzyjemnych w wyglądzie białawych plam, przede wszystkim na twarzy, rękach, szyi, nogach i stawach.

Brak melaminy, czyli pigmentu odpowiedzialnego za opalanie, sprawia, że strefy dotknięte chorobą nie mają już ochrony przed promieniowaniem UV. Aby więc uniknąć rozwoju raka skóry, chorzy muszą stale pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

Bielactwo dotyka średnio 5 osób na 1000. Naukowcy jako jedną z możliwych przyczyn pojawiania się choroby podają geny bądź doświadczenie gwałtownego stresu. Przypadłość nie jest bolesna, ani zaraźliwa. Problemem jest to, że nie ma na nią skutecznych długoterminowych terapii.

Zobacz również:Być może teraz dla chorych pojawił się promyk nadziei, wraz z artykułem opublikowanym w Science Translational Medicine.

W pracy tej badacze z instytutu onkologicznego Uniwersytetu Loyola w Chicago pokazują spektakularny efekt proteiny zmodyfikowanej genetycznie w eksperymencie przeprowadzonym na gryzoniach.

Proteina HSP701 odgrywa kluczową rolę w wyzwoleniu reakcji immunologicznej, która niszczy melanocyty (produkujące melaninę) i indukuje bielactwo. Zespół naukowcy, z Caroline Le Pool na czele, wprowadził do organizmów gryzoni zmutowaną postać HSP70i i obserwował uzyskane rezultaty.

Co się okazało? Proteina-mutant zastąpiła białko normalne i odwróciła reakcję immunologiczną prowadzącą do bielactwa. Sierść chorych myszy - do tej pory w barwach "pieprzu i soli" - znów odzyskała czarny kolor.

Co więcej, naukowcy przeprowadzili również testy na próbkach ludzkiej skóry i stwierdzili podobne efekty.

Na tę chwilę, jedyne terapie przeciwko bielactwu opierają się na przeszczepie autologicznym zdrowej skóry oraz na stosowaniu kremów steroidowych. Mają one ograniczoną skuteczność, są kosztowne i wiążą się z nimi skutki uboczne. Dlatego opracowanie terapii o długiej skuteczności i dobrze tolerowanej będzie stanowić prawdziwą ulgę dla chorych.

Komentarze do: Bielactwo: lekarstwo w zasięgu ręki? (1)

Aga23r
Aga23r 08-05-2015 22:17

Lekarstwo na bielactwo 2015?

1

Mamy juz dwa lata po napisaniu tego artykułu. Czy sa jakies aktualnosci w temacie zastrzyku na bielactwo? Co dalej z tym przełomowym odkryciem?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze