Szukaj

Biały kiwi, ekstremalnie rzadki, przechodzi przez operację chirurgiczną

Podziel się
Komentarze0

Jedyny na świecie przedstawiciel białego kiwi wyszedł cało z operacji chirurgicznej, która miała na celu usunięcie kamieni z jego gardła, ogłosiło ostanio centrum National Wildlife Center w Nowej Zelandii.Swoimi narodzinami, ostatniego maja, Manukura sprawiła wielką niespodzankę w narodowym centrum Pukaha w Nowej Zeladnii. Ekstremalnie rzadki, ten mały kiwi, samiczka, urodziła się całkowicie biała i w ten sposób stała się jedynym przedstawicielem swojego gatunku.

Ale około 10 dni temu, strażnicy lasu z centrum zauważyli, że ptaszek mający około 6 miesięcy nic nie je i w dodatku bardzo śmiesznie chodzi. Zaniepokojeni, zaalarmowali weterynarzy z zoo w Wellington, którzy poddali Manukurę badaniu radiologicznemu.


Okazało się, że w przełyku ptaszka znajdowały się dwa dość duże kamienie. Wtedy padła decyzja o operacji. Stwierdzono bowiem, że mimo iż jeden z kamieni był dość mały, aby przejść drogami naturalnymi, to jednak drugi był stanowczo za duży i mógł naprawdę uszkodzić jelita. Operacja więc była jedyną opcją.

Specjaliści więc zdecydowali się odwołać się do pomocy urologa ze szpitala w Wellington, który posłużył się laserem, aby rozbić kamień i móc wyciągnąć jego kawałki przy pomocy endoskopu. Operacja ta trwała półtorej godziny i nieco przestraszyła zespół lekarzy, kiedy to serce Manukury nagle spowolniło swój rytm w momencie interwencji.

Ale kiwi przeżył i dzisiaj odzyskuje siły, odizolowany od innych zwierząt. W rzeczywistości, kiwi tak jak i inne ptaki ciągle połykają kamienie, które, kiedy tylko się znajdą w żołądku, usprawniają proces trawienia. Jednakże, wydaje się, że Manukura połykała nieco za wielkie kamyki, z którymi jej organizm nie potrafił sobie poradzić.

Komentarze do: Biały kiwi, ekstremalnie rzadki, przechodzi przez operację chirurgiczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz