Szukaj

Bezsenność zaburza pracę mózgu

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie wiadomo, że brak snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Diego i opublikowane w przeglądzie Sleep, wykazały, że u osób, które cierpią na bezsenność, występują zmiany na poziomie aktywności mózgowej i zdolności poznawczych.Bezsenność wpływa nie tylko na jakość nocnego odpoczynku, ale zaburza także nasze funkcjonowanie w dzień i skutkuje dyskomfortem w życiu codziennym.

- U osób, które cierpią z powodu całkowitego braku lub niedoboru snu, wydłużony jest czas reakcji, zakłócone zostaje działanie funkcji zapamiętywania i zdolności odtwarzania wspomnień. Ich mózg nie funkcjonuje tak efektywnie jak powinien - wyjaśnia profesor Sean Drummond.
   
Aby dojść do takich wniosków, naukowcy przebadali 50 ochotników, z których połowa cierpiała na umiarkowaną bezsenność, a druga połowa nie miała żadnych problemów ze snem.

Wszyscy uczestnicy eksperymentu poddani zostali badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) w tym samym czasie, gdy wykonywali testy pamięciowe o rosnącym stopniu trudności.

Autorzy badań zauważyli u osób cierpiących na bezsenność zaburzenia na poziomie reakcji tych obszarów mózgu, które odpowiadają za pamięć roboczą.

   
Pamięć robocza jest częścią pamięci krótkotrwałej i służy do przetwarzania i krótkiego przechowywania w mózgu informacji, które następnie mogą być wykorzystane do wykonania określonych zadań.


Kiedy poziom trudności testów stopniowo wzrastał, u osób wysypiających się aktywowany był ściśle określony obszar w mózgu - kora przedczołowa grzbietowo-boczna, która jest również zaangażowana w procesy pamięci roboczej. Ten region mózgu nie był aktywowany w przypadku osób z bezsennością.
   
Podobnie, gdy stopień trudności testu dalej wzrastał, w mózgach osób cieszących się dobrym snem dezaktywowane były te obszary, które normalnie są aktywne, gdy nie jesteśmy na niczym skupieni. U osób dotkniętych bezsennością obszary te pozostawały aktywne.

- U osób z bezsennością te obszary mózgu, które są kluczowe dla procesów zapamiętywania, nie są  prawidłowo aktywowane. Jednocześnie nie są dezaktywowane te regiony, które nie są zaangażowane w ten proces - wyjaśnia profesor Drummond.
   
To tłumaczy, dlaczego osoby dotknięte bezsennością mają często problemy z koncentracją i z ukończeniem rozpoczętych zadań. Jednak pytanie pozostaje otwarte - czy to bezsenność powoduje zaburzenia pracy mózgu czy też zaburzenia te są źródłem bezsenności?

- Być może osoby cierpiące na bezsenność w odmienny sposób odbierają to, co dzieje się w nocy; być może to, co zaburza ich pamięć roboczą i zdolność koncentracji, jest także przyczyną bezsenności - zauważa dr Neil Stanley, specjalista od zaburzeń snu.
   
Potrzeba jeszcze dalszych badań, aby potwierdzić te wyniki i odpowiedzieć na związane z nimi pytania. Należy też przeprowadzić podobne doświadczenie z osobami, które cierpią na ciężką bezsenność i upewnić się, czy również u tych osób występują podobne zaburzenia pracy mózgu.   
    

Komentarze do: Bezsenność zaburza pracę mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz