Szukaj

Banki krwi pępowinowej

Podziel się
Komentarze0

Działalność komercyjnych banków krwi pępowinowej budzi kontrowersje - obiecują za dużo, reklamując swoją działalność manipulują danymi, nie ma też pewności, że stosują skuteczne techniki zamrażania krwi.

Pogląd taki wyrazili lekarze uczestniczący w konferencji prasowej podczas II Ogólnopolskiej Konferencji "Metody badawcze w zakresie nauk podstawowych w ginekologii i położnictwie - komórka macierzysta 2005", rozpoczętej w piątek w Katowicach.

"Nie ma żadnych danych wskazujących celowość tworzenia programu przechowywania w banku własnej krwi pępowinowej. Do tej pory nikt nie udowodnił, że to ma jakikolwiek sens. Europejska Grupa ds. Etyki - oficjalny organ doradczy Unii Europejskiej - jednoznacznie negatywnie oceniła sensowność tego typu działań" - powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.


W Polsce działa 8 banków oferujących przyszłym rodzicom możliwość zamrożenia krwi pępowinowej. Usługa ta jest reklamowana jako rodzaj "biologicznej polisy na życie", która może uratować w przyszłości życie lub zdrowie dziecka w razie poważnej choroby lub urazu. Pobranie krwi kosztuje ok. 3 tys. zł, potem rodzice muszą jeszcze płacić za jej przechowywanie - roczna opłata to ok. 350 zł. Szacuje się, że z możliwości takiej korzysta obecnie w Polsce 3-5 proc. rodziców.





Komentarze do: Banki krwi pępowinowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz