Szukaj

Bakterie EHEC: Egipt zaprzecza, żeby nasiona kozieradki były odpowiedzialne za epidemie w Europie

Podziel się
Komentarze0

Egipskie nasiona kozieradki podejrzewane o to, iż są przyczyną zabójczej epidemii E. coli w Europie, nie były skażone, stwierdził w ostatnim tygoniu egipski minister rolnictwa, powołujący się na testy laboratoryjne.Europejskie władze ds. bezpieczeństwa żywności stwierdziły wcześniej, że to właśnie partia nasion kozieradki pochodzących z Egiptu jest prawodobodobmie przyczyną ostatniej fali zatruć pokarmowych we Francji i Niemczech.

Unia Europejska zakazała aktualnie importu nazion kozieradki egipskiej aż do 31 października i poprosiła kraje członkowskie o zniszczenie wszystkich zapasów nasion pochodzących od pewnego szczególnego eksportera egipskiego, przywiezionych między 2009 a 2011 rokiem.

Ale egipski minister rolnictwa, Abou Hadid, stwierdził ostatnio, że testy laboratoryjne przeprowadzone na nasionach produkowanych przez tego eksportera egipskiego, wykazały, że szczep E. coli odpowiedzialny za epidemie w Europie nie był obecny w egipskich nasionach.


Minister nie przedstawił więcej szczegółów, a władze europejskie nie ujawniły nazwy tego eksportera.

Jakieś 15 000 kilo nazion kozieradki pochodzących z podejrzewanej partii egipskiej zostało dostarczone do wielkiego dystrybutora niemieckiego, według Europejskich władze ds. bezpieczeństwa żywności. Nasiona następnie zostały sprzedane do 70 różnych firm, w tym 54 w Niemczech, które są centrum epidemii, a także do 16 innych w 11 różnych krajach europejskich.

Nasiona kozieradki najczęściej są sprzedawane suszone, a jeśli są skażone bakterią E. coli, to może ona przeżyć nawet kilka lat.

Aż do tej pory, ten szczep bakteryjny zabił ponad 50 osób: 49 w Niemczech, jedną osobę w Szwecji oraz jedną osobę w Stanach Zjednoczonych. Ponad 4000 ludzi zachorowało w wyniku skażenia bakterią w Niemczech od maja, z czego 851 osób ucierpiało z powodu ciężkich komplikacji mogących prowadzić do niewydolności nerek.

Ta sama bakteria jest odpowiedzialna za wybuch epidemii, ale o wiele mniej poważnej, we Francji, w czerwcu.

Komentarze do: Bakterie EHEC: Egipt zaprzecza, żeby nasiona kozieradki były odpowiedzialne za epidemie w Europie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz