Szukaj

Korzyści z rzucenia palenia przed czterdziestką

Podziel się
Komentarze0

Zaprzestając palenia przed czterdziestym rokiem życia, kobiety mogą mieć nadzieję, iż będą żyły dziewięć lat dłużej od tych, które nie zrywają z nałogiem tytoniowym. Niestety długość życia eks-palaczek pozostaje nadal niższa od długości życia tych kobiet, które nigdy nie paliły.Pożyjesz 10 lat dłużej? Tak, jeśli rzucisz palenie przed 35 rokiem życia!

Badanie, opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym Lancet, przeprowadzone zostało na około 1,2 mln Brytyjek zrekrutowanych w latach 1996 - 2001 i obserwowanych aż do 2011. Kobiety, w wieku od 50 do 65 lat, co trzy lata przepytywane były na temat stylu życia i stanu zdrowia. 20% kobiet paliło papierosy, 28% było eks-palaczkami, podczas gdy pozostałe 52% z nich nigdy nie paliło.

Wyniki pokazały, że kobiety palące miały przed sobą przeciętnie 11 lat życia w mniej od tych, które nigdy nie paliły. Ryzyko zgonu przed 70 wynosiło 24% dla palących, a 9% dla niepalących.

Jednak badacze brytyjscy szczególnie skoncentrowali się na określeniu tego, co spowodowało, że kobiety postanowiły rzucić palenie, na różnych etapach ich życia. Ponadto odkryli, że zaprzestając palenia przed 40, kobiety mogły odzyskać ponad 9 lat życia, a nawet 10 lat zrywając z nałogiem przed ukończeniem 35 lat.


Nieważne, czy są mężczyznami czy kobietami, palacze, którzy zaprzestaną palenia w wieku średnim, zyskają przeciętnie 10 lat życia, podkreśla jeden z współautorów badania, Richard Peto z Uniwersytetu Oksford.

To nie znaczy jednakże, że kobiety mogą bez szkody dla zdrowia palić aż do 40 roku życia i następnie zerwać z nałogiem, gdyż zachowują już współczynnik śmiertelności wyższy o 20% w stosunku do współczynnika osób, które nigdy nie paliły, donoszą naukowcy.

Wcześniejszy start, wyższe ryzyko

Przedwczesny zgon palaczek głównie spowodowany jest wystąpieniem u nich raka płuc, chronicznych dolegliwości oddechowych, jak również chorób sercowo-naczyniowych.

U kobiet, które przestają palić między 45 i 55 rokiem życia, ryzyko przedwczesnego zgonu zwiększa się o 56% w stosunku do kobiet niepalących, niemniej jednak zyskują one około 6 do 7 dodatkowych lat życia w stosunku do tych, które będą kontynuować palenie. Jeśli porównać natomiast palaczki, które kontynuowały palenie, i kobiety niepalące, ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci zwielokrotnia się trzy razy.

Ryzyko wzrasta wraz z liczbą papierosów spalonych w ciągu doby oraz z wiekiem, w którym kobiety zaczęły palić. Palaczki, które rozpoczęły palenie przed 15 rokiem życia, są w grupie podwyższonego ryzyka, szczególnie jeśli chodzi o zachorowanie na raka płuc.

Komentarze do: Korzyści z rzucenia palenia przed czterdziestką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz