Szukaj

Badania genetyczne na obecność wirusa AH1N1

Podziel się
Komentarze0

DIAGNOSTYKA, największa ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Polsce, od 23 listopada wprowadza na rynek możliwość wykonania testu genetycznego na obecność w organizmie pacjenta wirusa grypy A/H1N1 (tzw. „nowa” lub „świńska” grypa). Celem badania jest potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Koszt testu to 250 - 270 zł, a wyniki dostępne są już po 2-4 dniach.Badania genetyczne w krakowskim laboratorium sieci DIAGNOSTYKA wykonywane są metodami biologii molekularnej. Taki test pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa grypy w materiale pobranym od pacjenta i jest najczulszą metodą wykrywania zakażenia. Test jest zgodny z zaleceniami amerykańskich agencji: FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) i CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom). Wyniki pozytywne będą na bieżąco monitorowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną, zgodnie z Ustawa z dn. 6.09.2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

Wiemy jak ważna jest dostępność informacji o zakażeniach pandemicznym wirusem grypy A/H1N1, dlatego wprowadziliśmy do oferty badanie genetyczne, które pozwala blisko 100% pewne potwierdzenie (lub wykluczenie), że pacjent jest zarażony „świńską-nową grypą". Dzięki temu możliwe jest świadome podejmowanie decyzji terapeutycznych i planowanie dalszego postępowania medycznego, opartego na faktach. Chciałbym dodać, że oprócz badań genetycznych, na początku grudnia w całej sieci laboratoriów Diagnostyki będzie dostępny szybki test przesiewowy na obecność grypy typu A - w tym A/H1N1. Już teraz jest on dostępny w krakowskich laboratoriach naszej firmy." - wspomina Michał Meller, kierownik w firmie DIAGNOSTYKA.


Test przesiewowy ma na celu określenie, czy przyczyną infekcji jest wirus grypy, a jeśli tak, to czy jest to grypa typu A (np. A/H1N1) czy typu B. Należy jednak pamiętać, że czułość i swoistość tej metody jest znacznie niższa niż testu wykonywanego metodami biologii molekularnej. Ujemny wynik w obecności typowych objawów klinicznych oraz w populacji z wirusem 2009 AH1N1 nie jest wystarczający do wykluczenia zakażenia nim. Wynik szybkiego testu dostępny jest w ciągu 24h, a jego koszt to 50-70 zł (w zależności od Oddziału).

Warto dodać, że przy zlecaniu obydwóch rodzajów badań obowiązują procedury bezpieczeństwa zgodne z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi. Szczegółowe informacje można znaleźć na http//www.diag.pl

Proponowane przez sieć DIAGNOSTYKA testy diagnostyczne stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony lekarzy i pacjentów na nowoczesne metody badań medycznych, czyniąc je jednocześnie łatwo dostępnymi.

Komentarze do: Badania genetyczne na obecność wirusa AH1N1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz