Szukaj

Alkoholizm: baklofen poddany badaniu klinicznemu

Podziel się
Komentarze0

Lek baklofen będzie poddany próbom klinicznym we Francji, w celu przetestowania jego skuteczności w leczeniu alkoholizmu. Operacja ta się zacznie we wrześniu 2011 roku, a powinna osiągnąć pierwsze rezultaty w 2013 roku. Baklofen, czy naprawdę jest on skuteczny w walce z alkoholizmem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznie się próba kliniczna już we wrześniu 2011 roku. Operacją tą będzie kierował pan Philippe Jaury, lekarz i profesor medycyny ogólnej na Uniwersytecie Paris-Descartes. Operacja ta to szpitalny program badań klinicznych (Programme hospitalier de recherche clinique, PHRC), finansowany z funduszy publicznych.

Zasada doświadczenia jest następująca: uczestnicy-ochotnicy otrzymają przypadkowo albo lek, albo placebo (produkt bez związków aktywnych). Badanie będzie prowadzone ambultoryjnie na 300 pacjentach podzielonych na osiem centrów we Francji.

Kryterium oceny niekoniecznie będzie abstynencja, precyzuje profesor Philippe Jaury dla Agence France Presse.


Dorzuca on jeszcze: istnieje również konsumpcja alkoholu określana jako „normalna” według norm Światowej Organizacji Zdrowia.

Skuteczność już udowodniona?

Lekarstwo, początkowo określane jako środek rozluźniający mięśnie, odnosi prawdziwe sukcesy od 2008 roku jako środek skuteczny w leczeniu uzależnienia alkoholowego.

Jest to nowa tendencja terapeutyczna, praktykowana poza oficjalnym wskazaniem AMM (pozwolenie na wprowadzenie na rynek, autorisation de mise sur le marché).

Tendencja ta jest blisko związana z pojawieniem się na rynku książki „Le dernier verre" (Ostatnia szklanka), napisanej przez kardiologa Oliviera Ameisen.

W swoim opowiadaniu, doktor opisuje w jaki sposób baklofen, zażywany w bardzo silnych dawkach, uzdrowił go z jego problemów alkoholowych.

Rezultaty próby klinicznej, oczekiwane na 2013 roku, powinny potwierdzić bądź nie wiarygodność słów autora.

Nasza hipoteza zakłada, że placebo działa w 20% oraz że baklofen działa w granicach 40%-50%, deklaruje profersor Philippe Jaury.

Komentarze do: Alkoholizm: baklofen poddany badaniu klinicznemu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz