Szukaj

Aktywność fizyczna: efekty zauważalne dla mózgu

Podziel się
Komentarze0

Po ukończeniu 60 roku życia, aktywność fizyczna ma pozwalać na zwiększenie przepływu krwi odżywiającej mózg, co może przyczynić się do zachowania mózgowych funkcji poznawczych.Tak przynajmniej sugeruje małe badanie amerykańskie, prowadzone przez 3 miesięce na 16 kobietach w wieku od 60 lat, które musiały oddawać się sesjom dynamicznego marszu trwającego 30 minut, 3 razy w tygodniu.

Mimo że chodzi o małe badanie, rezultaty są bardzo znaczące: 3 miesiące treningu pozwoliły na obniżenie ciśnienia tętniczego o 4% oraz częstości bicia serca o 5%, ale przede wszystkim, na zwiększenie przepływu krwi w tętnicach szyjnych o około 13%.

Według autorów badania, wiele prac badawczych wykazuje, że ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje poznawcze u osób dorosłych, ale mechanizmy, od których to zależy, pozostają niejasne.


Aktywność fizyczna ma działać na zwiększenie przepływu krwi do mózgu, co sprzyja natlenianiu neuronów oraz eliminacji złogów, co może częściowo wyjaśniać ten związek. Efekt zwiększenia przepływu krwi na poprawę funkcji mózgowych pozostaje jednakże sprawą do udowodnienia.

Przepływ krwi odżywiającej mózg został zmierzony przez echografię dopplerowską, w tętnicach szyjnych, na końcu i na początku badania. Intensywność marszu była przystosowana do zdolności fizycznych kobiet, ocenionych początkowo przy pomocy pomiaru maksymalnego zużycia tlenu (VO2 max, czyli objętość maksymalna tlenu, jaką ogranizm jest w stanie zużyć, w czasie intensywnego wysiłku).

Na początku badania, intensywność marszu była bardzo umiarkowana (od 50% do 60% VO2 max). W ciągu trzeciego miesiąca, rytm przeszedł do 4 umiarkowanych sesji 50-minutowych na tydzień, poza 2 sesjami 30-minutowymi nieco bardziej intensywnymi (od 70 % do 80 % VO2 max).

Komentarze do: Aktywność fizyczna: efekty zauważalne dla mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz