Szukaj

Utrzymujące się zaburzenia seksualne związane z lekarstwem stosowanym przeciwko łysieniu

Podziel się
Komentarze0

Utrata libido, zaburzenia erekcji, problemy z osiągnięciem orgazmu: mężczyźni stosujący pewne lekarstwo przeciwko wypadaniu włosów – finasteryd – mogą ucierpieć z powodu utrzymujących się zaburzeń seksualnych.Problemy te są dobrze znane, ale ich nawroty po zaprzestaniu leczenia były przedmiotem niewielkiego badania amerykańskiego, przeprowadzonego na 71 mężczyznach w wieku od 21 lat do 46 lat, którzy zażywali finasteryd przeciwko łysieniu.

Dlatego też, po stosowaniu tego lekarstwa przez średnio 28 miesięcy, stwierdzono:

- u 94% pacjentów spadek popędu seksualnego;

- u 92% pacjentów zaburzenia erekcji;

- u 92% spadek podniecenia;

- u 69% pacjentów problemu z orgazmem i ejakulacją.

Średnio, te zaburzenia seksualne były jeszcze odczuwalne blisko 3, 5 roku (40 kolejnych miesięcy) po zaprzestaniu leczenia. Przynajmniej 20% uczestników badania miało jeszcze te objawy po 6 latach po zaprzestaniu leczenia.

Zobacz również:Badacze zaobserwowali również znaczący spadek w częstości podejmowania czynności seksualnych, przed i po zaczęciu kuracji finasterydem. Liczba ta spadła z 26 do 9 razy w ciągu miesiąca, odpowiednio.

Poza tym, wielu uczestników badania przyznało, iż cierpiało z powodu niepokoju psychicznego albo z powodu depresji wynikających z zaburzeń seksualnych, które ich dotykały. Wszyscy stwiedzili, iż doznali pogorszenia jakości życia w swoich relacjach intymnych.

Zresztą, jak uważa firma Merck Frosst, która komercjalizuje finasteryd pod nazwą Propecia, te skutki uboczne mają dotykać jedynie około 8% pacjentów używających tego lekarstwa.

Na tej podstawie, autorzy badania oceniają, że utrzymywanie się tych zaburzeń seksualnych może dotykać około 1% pacjentów.

Jednakże, pytanie, które się narzuca samo z siebie dla wielu pacjentów, to to, czy któregoś dnia odzyskają oni sprawność seksualną, zauważają naukowcy. To dlatego zalecają oni lekarzom leczącym łysienie albo wypadanie włosów, aby dobrze informowali swoich pacjenów o ryzyku związanym z finasterydem.

Finasteryd

Finasteryd jest lekarstwem antyandrogenowym, stosowanym w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, raka prostaty, tak samo jak i łysienia.

Komentarze do: Utrzymujące się zaburzenia seksualne związane z lekarstwem stosowanym przeciwko łysieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz